Wang Yi'den Çin-Rusya-Hindistan'ın ortak çıkarlarına dair açıklama

Wang Yi'den Çin-Rusya-Hindistan'ın ortak çıkarlarına dair açıklama

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ile bir araya geldi.

Wang Yi, Çin, Rusya ve Hindistan'ın uluslararası etkiye sahip büyük ülkeler ve yeni kalkınan ekonomiler olduğuna işaret etti.

Bakan Wang, sürekli değişen uluslararası ortam ve Covid-19 pandemisi karşısında üç ülkenin karşılıklı siyasi güveni güçlendirerek küresel barış ile istikrarı korumak için çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Üç ülkenin geniş ortak çıkarlarının bulunduğunu belirten Wang Yi, bu çıkarları şöyle özetledi:

"(Üç ülke olarak) Birincisi dünyanın çok kutuplaşmasını destekliyoruz. İkincisi çok taraflılığı savunuyoruz ve Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ile barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkesine katiyetle bağlıyız. Üçüncüsü, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz. Beşincisi daima küreselleşme taraftarıyız. Son olarak kendi kalkınmamıza odaklanırken küresel yönetişime de aktif şekilde katılıyoruz."

Dışişleri Bakanı Wang, bu ortak çıkarların üç ülke arasındaki iş birliğinin temeli olduğuna dikkat çekerek, birlikte çalışmaları durumunda dünyaya daha fazla pozitif enerji ve istikrar aşılayacaklarını sözlerine ekledi.