Wang Yi yanıtladı: Neden Afrika?

Wang Yi yanıtladı: Neden Afrika?

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Zimbabve'nin başkenti Harare'de ülkenin Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Sibusiso Moyo ile bir araya geldi.

Wang, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Çin'in dışişleri bakanlarının yeni yıldaki ilk dış gezilerini son 30 yıldır Afrika ülkelerine gerçekleştirme geleneği hakkında bir açıklama yaptı.

Wang'ın bu gelenekle ilgili öne sürdüğü sebeplerin başında Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki geleneksel dostluğun uzun bir geçmişe sahip olması yer aldı. Bakan Wang, iki tarafın dostluğunun, uluslararası ilişkiler ile Güney-Güney İş Birliği'ne örnek oluşturduğunu belirtti.

İkinci olarak Çin ile Afrika arasındaki işbirliğinin derinleşmesi ve ortak kalkınma ihtiyacından söz eden Wang, en büyük gelişmekte olan ülke olarak Çin ile gelişmekte olan ülkelerin en yoğun toplandığı kıta olarak Afrika arasında büyük iş birliği potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Wang, son yıllarda iki tarafın Çin-Afrika İş Birliği Forumu'nun kurulması, daha güçlü bir kader ortaklığının oluşturulması, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin hayata geçirilmesi ve sanayi işbirliğinin derinleştirilmesi konularında uzlaşmasının, iş birliğinde yeni bir döneme girildiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Üçüncü olarak uluslararası işlerde koordinasyonu artırıp ortak çıkarları koruma misyonunu dile getiren Wang Yi, dünyada tek taraflılık ve kuvvet politikasının baş gösterdiği bu dönemde iki tarafın, aralarındaki iletişim ve koordinasyonu yoğunlaştırarak halklarının dış müdahale karşıtlığı, adalet arayışı ve daha iyi yaşama hakkını koruması gerektiğini sözlerine ekledi.