Wang Yi: Xinjiang uluslararası terörle mücadele davasına önemli katkılar yaptı

Wang Yi: Xinjiang uluslararası terörle mücadele davasına önemli katkılar yaptı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xinjiang bölgesindeki meselelerin insan hakları ve dini sorunlar olmayıp, bölücülük, şiddet ve terörle mücadeleyle ilgili olduğunu belirtti.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Sami Şükri ile bir araya geldi.

Bakan Wang, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Xinjiang işlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wang Yi, şunları söyledi:

"Geçmiş zamanlarda Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi terörizm ve aşırıcılık düşüncelerinin acısını çekti. Şiddet ve terör eylemcileri Xinjiang'da binlerce terör saldırısı yaratarak binlerce masum sivilin yaralanmasına ve ölümüne yol açtı. Xinjiang'da Müslümanların da içinde bulunduğu çeşitli etnik gruplardan halkların güvenliğinin sağlanması amacıyla, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hükümeti, bir taraftan her türlü terör eylemine kararlılıkla darbe indirirken, diğer taraftan mesleki eğitim merkezlerini kurarak eğitim yoluyla radikal gruplar tarafından aşınmış insanları kurtararak terörizmi besleyen toprağı kökünden kaldırmıştır. Bu tür tedbirler, Birleşmiş Milletler'in (BM) Şiddet ve Aşırıcılığı Önleme Eylem Planında ortaya koyduğu kalkınma ve eğitim gibi kaynaklarla aşırıcı düşüncelerin önlenmesi çağrısına uyum sağladı, aynı zamanda Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği (BAE), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa dâhil dünyadaki birçok ülkenin başvurduğu yöntemlerden örnek alınmıştır. Bu tamamen meşru ve geniş kabul edilen bir önleyici terörle mücadele çabasıdır."

Adı geçen tedbirlerde elverişli başarıların elde edildiğine değinen Wang Yi, son üç yılda Xinjiang'da hiçbir terör olayı olmadığına dikkat çekti.

Wang Yi'ye göre, eğitim merkezlerinde öğrenciler tümüyle eğitimlerini tamamlayıp hükümetin yardımıyla sabit iş buldu ve huzurlu yaşama kavuşturuldu. Güvenlik durumunun iyileşmesi, Xinjiang'ın kalkınmasına sağlam güvence sağladı.

Wang Yi, "3 yıl itibarıyla bölgede kişi başına düşen gelir de yılda ortalama olarak yüzde 8'i aşan bir artış seyretti. Bu rakam Çin'deki diğer yerlerdeki ortalama artışı aştı. Xinjiang'da yoksulluk oranı 3 yıl önce yüzde 22 iken yüzde 6,5'e geriledi. Bu sene Xinjiang tamamen yoksulluktan kurtarılacak." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı'nın değerlendirmesine göre, geçen sene Xinjiang'da ağırlanan yurt içi ve yabancı turistlerin sayısı yüzde 42 oranında artışla 200 milyonu geçti. Dini özgürlük yeterli bir şekilde güvence altına alınan bölgedeki camilerin sayısı 240 bini aştı. Ortalama olarak, her 530 Müslüman bir camiye sahiptir. Bu oran birçok Müslüman ülkeyi aşmış durumda.

Wang Yi, Xinjiang hükümetinin tüm bu çabalarının sadece halkın can güvenliği, din ve inanç haklarını savunmakla kalmayıp uluslararası terörle mücadele davasına önemli katkılarda bulunduğunu, dünyada aşırıcılığın giderilmesi için faydalı deneyimler biriktirildiğini kaydetti.

Wang Yi, şu değerlendirmede bulundu:

"Xinjiang meselesini insan hakları ve dini sorunlar bahanesiyle ortaya çıkaran bazı Batılı güçlerin tam olarak İslam medeniyetine en az saygı duyan, Orta Doğu ve diğer bölgelerde savaşları kışkırtmaya devam eden ve çok sayıda masum Müslümanın canına kasteden ülkeler olduğunu da açıkça görebiliyoruz. Onlar Xinjiang'ı kaos içine sokarak Çin'in bütünsel gelişimini engellemek, aynı zamanda Çin'in İslam dünyasıyla ilişkilerini bozmak niyetindeler. Ancak görüyoruz ki Mısır dâhil çok sayıdaki İslam ülkesi bu tür yalanlar tarafından kör edilemedi, aksine adil davranarak Çin halkının yanında durdular. Temmuz 2019'da, 51 ülke BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve İnsan Hakları Konseyi Başkanı'na ortaklaşa mektup göndererek Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde uygulanan politikalara destek verdi. Bu ülkelerden 28'i İslam İş Birliği Örgütü'nün üye ülkesidir."

Wang Yi, şu ana kadar toplam 91 ülke ve bölgeden gelen 70'i aşkın heyetten binden fazla kişinin Xinjiang'ı ziyaret edip bölgedeki gerçekleri bizzat gördükten sonra, bölgede aşırıcılığın giderilmesi için alınan tedbirleri takdirle değerlendirdiklerini de ifade etti.

Wang Yi son olarak, "Mısır büyük bir İslam ülkesidir. Çin, Müslüman dini gruplarının içinde bulunduğu Mısırlı dostların Xinjiang'ı ziyaret etmelerini beklemektedir. Sizlerin refah ve huzur içindeki bir Xinjiang'ı göreceğinize inanmaktayım." dedi.