Wang Yi, Xi'nin Myanmar ziyaretini değerlendirdi

Wang Yi, Xi'nin Myanmar ziyaretini değerlendirdi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Myanmar ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kısa sürmesine rağmen ziyarette verimli sonuçlar aldığına dikkat çeken Wang, Cumhurbaşkanı'nın ziyareti sırasında 12 etkinliğe katıldığını, çeşitli alanları kapsayan 29 iş birliği belgesinin imzalanmasına tanıklık ettiğini ve iki tarafın ayrıca ortak açıklama yayımladığını anımsattı.

Wang Yi, "Myanmar'ın bütün kesimleri, Xi'nin ziyaretini takdirle değerlendirerek, Myanmar ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümünde gerçekleştirilen bu ziyaretin, iki ülke arasındaki derin dostluğu yansıttığı gibi, Çin-Myanmar dostluğunda yeni bir sayfa açtığı görüşünü dile getirdiler." diye konuştu.

Wang, Xi'nin ziyaretine yoğun ilgi gösteren uluslararası basın kuruluşlarının ise, "Çin liderinin ziyaretiyle Çin ve Myanmar arasındaki dostluk yeni bir çağa girdi, Kuşak ve Yol inşasında önemli ilerlemeler kaydedildi ve Çin'in etkisi daha da arttı." şeklinde değerlendirmeler yayımladığını söyledi.

Ziyaret sırasında iki ülke liderleri arasında Kyaukpyu Ekonomik Özel Bölgesi inşası ile kara ve demir yollarına yönelik bir dizi iş birliği projesinin ilerletilmesi üzerinde fikir birliğine varıldığını hatırlatan Wang, bütün bunların Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nun planlama aşamasından inşaat aşamasına geçtiğini gösterdiğini vurguladı.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in yeni yılın ilk dış ziyaretinde komşu ülke Myanmar'ı seçmesinin, Çin'in bulunduğu bölgede insanlığın kader ortaklığını ilerletmek için attığı somut bir adım olduğunun altını çizdi.