Wang Yi, Rus mevkidaşı Lavrov'la telefonda görüştü

Wang Yi, Rus mevkidaşı Lavrov'la telefonda görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'la telefonda görüştü.

Wang Yi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısa süre önce düzenlediği yıllık basın toplantısında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le yüksek derecede karşılıklı güven ve derin dostluk kurduğuna ve iki ülkenin birçok sorunda ortak tutum sergilediğine işaret ettiğini anımsatarak, Çin'in de aynı fikirde olduğunu kaydetti.

Bu yıl iki ülkenin Covid-19 salgınıyla mücadele için yürütülen iş birliğinde birbirine yardım ve destek sağladığına ve bir dizi kıymetli başarı kazandığına dikkat çeken Wang, tarafların ayrıca çok taraflılığa kararlılıkla destek vererek, siyasi virüsle de azimle mücadele edip dünya ve bölgenin güvenliği ile istikrarını ortaklaşa koruduğunun altını çizdi.

Wang, "Dünyada ne kadar kaos olursa olsun Çin-Rusya ilişkileri istikrarlı şekilde ilerleyecek ve Çin ile Rusya arasındaki ikili kapsamlı stratejik iş birliğinin değeri de gerek Çin ve Rusya, gerekse dünya için çok kıymetli olacak." ifadelerini kullandı.

2021 yılının hem Çin, hem de Rusya için özel anlam taşıyan bir yıl olacağına dikkat çeken Wang, karşılıklı olarak stratejik destek ve kalkınma fırsatları sağlayan Çin ile Rusya'nın yeni iş birliği anlayışı ve önlemleriyle kalkınması gerektiğini ifade etti.

ABD'nin çağın akımına aykırı davranarak tek taraflı yaptırım uygulamaya devam ettiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin'in Rusya'nın da bir parçası olduğu uluslararası toplumla birlikte uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini korumaya ve uluslararası adaleti savunmaya hazır olduğuna vurgu yaptı.

Sergey Lavrov ise, ikili ilişkilerde kazanılan gelişmeleri olumlu olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Lavrov, salgının yayılmaya devam ettiği bir zeminde Rusya ile Çin arasında üst düzey temasların korunduğunu, karşılıklı güvenin arttığını ve her alanı kapsayan iş birliğinin derinleştirildiğini kaydetti.

İki ülke arasında Covid-19 salgınıyla mücadelede yürütülen iş birliğinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Lavrov, Rusya ile Çin'in stratejik iş birliğini daha da yoğunlaştırmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Lavrov ayrıca, ABD'nin çok taraflılığı zedeleyen girişimlerine kararlıkla karşı çıkılması, ABD'nin Rusya ve Çin'e yaptığı baskılara direnilmesi, uluslararası hukukun savunulması, iki ülkenin ortak çıkarlarının ve uluslararası istikrarın korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakanlar ayrıca, iki ülkenin uluslararası ve bölgesel işlerdeki sıkı iş birliğini de ele aldı.