Wang Yi, Merkel'le bir araya geldi

Wang Yi, Merkel'le bir araya geldi

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le bir araya geldi.

Merkel görüşmede, Çin'in yeni koronavirüsü salgınınyla mücadelede güçlü tedbirler aldığını ve büyük çaba gösterdiğini vurgulayarak, Almanya'nın bunu takdir ettiğini kaydetti. Merkel, Çin'e yardım sağlamayı sürdürmeye ve Çin'le iş birliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

"Çin'in salgının üstesinden gelebileceğine kesinlikle inanıyorum." diye konuşan Merkel, Çin liderleriyle sıkı temaslarda bulunarak, ikili iş birliğini aktif şekilde hızlandırmayı istediklerini aktardı.

Angela Merkel, 5G inşası konusunda Çin'le piyasaları karşılıklı açarak, işletmeleri dışlamayacaklarını belirtti.

Wang Yi ise, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in liderliğinde, Çin hükümeti ve halkının tam güçle salgını bertaraf etmek için çabaladığını vurguladı.

Şu an salgınla mücadele çalışmalarında sonuç alınmaya başlandığına işaret eden Wang, vaka sayısında görünen düşüş eğiliminin salgının kontrol edilebilir olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti. Wang, taburcu edilenlerin artmasının da bu hastalığın tedaviyle yok edileceğini kanıtladığını ifade etti.

Çin'in salgının üstesinden gelebilecek kabiliyete ve öz güvene sahip olduğunu söyleyen Wang, bu yılki sosyo-ekonomik kalkınma hedefine ulaşmaya çalışacaklarını bildirdi.

Almanya'nın Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerilerine önem vererek salgına karşı sergilediği soğukkanlı tavrı takdir ettiklerini dile getiren Wang, salgın sınamasından sonra Çin ile Almanya arasındaki karşılıklı güven ile iş birliğinin yeni bir seviyeye taşınabileceğine inandığını sözlerine ekledi.

İlk ülke arasındaki iş birliğine de değinen Wang Yi, Almanya'dan Çinli işletmelere açık, ayrımcı olmayan ve adil bir yatırım ortamı yaratmasını beklediklerini anlattı.

Wang Yi son olarak, Merkel'i yıl içinde tekrar Çin'i ziyaret etmeye davet etti.