Wang Yi: İran nükleer sorunu siyasi yolla çözülmeli

Wang Yi: İran nükleer sorunu siyasi yolla çözülmeli

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'le bir araya geldi.

Wang görüşmede, uluslararası arenada adaleti koruyan, tek taraflılık ve hegemonyayla mücadele eden Çin'in, İran'daki nükleer sorunun siyasi yolla çözülmesi için çaba göstereceğini belirtti.

Wang, kapsamlı nükleer anlaşmadan çekilen ve üzerine düşen uluslararası sorumlulukları üstlenmek istemeyen ABD'nin İran'a sınırsız baskı yapmasının, İran nükleer sorunuyla alakalı gerginliğin tırmanışına ana sebep olduğunu ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan kapsamlı nükleer anlaşmanın, çok taraflı diplomatik çabaların önemli bir sonucunu teşkil ettiğini vurgulayan Wang, anlaşmaya taraf olan ülkelerin, dış güçlerin baskısının üstesinden gelerek fikir ayrılıklarını diyalogla çözmesi ve kapsamlı nükleer anlaşmayı hayata geçirmeye devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinin daha yüksek bir seviyeye taşınması için çaba harcayacaklarını belirten İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer anlaşmanın yerine getirilmesi için Çin'le sıkı teması korumaya hazır olduklarını kaydetti.