Wang Yi, İngiliz ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla salgını konuştu

Wang Yi, İngiliz ve Güney Koreli mevkidaşlarıyla salgını konuştu

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün İngiliz ve Güney Koreli (Kore Cumhuriyeti) mevkidaşları ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Gündem koronavirüsünden kaynaklı salgın oldu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, görüşmede, Çin hükümetinin yeni koronavirüsüyle mücadele konusunda aldığı önlemleri ve kaydettiği ilerlemeleri takdirle değerlendirdiklerini ve Çin'e gerekli tıbbi malzemeleri sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in liderliğinde ülke çapında salgından korunma mekanizmasının oluşturulduğunu, bir an önce salgını kontrol altına almak ve durumun normale dönmesini sağlamak için bazı olağanüstü önlemler aldıklarını belirtti.

Wang Yi, salgının genel olarak kontrol edilebilir ve yönetilebilir durumda olduğunu vurguladı.

Küreselleşme çağında tüm ülkelerin kaderlerinin birbirine bağlı olduğunu hatırlattığını söyleyen Bakan Wang, kamu sağlığı alanındaki uluslararası iş birliğine büyük önem verdiklerini, açık ve şeffaf bir yaklaşımla salgın durumu ile virüsün gen dizisi bilgilerini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer ülkelerle paylaştıklarını bildirdi.

Wang Yi, DSÖ'nün Çin'de bulunan yabancıların acil olarak tahliye edilmesini desteklemediğini hatırlatarak, sorumlu bir devlet olarak Çin'in tüm Çinlilere ve yabancılara eşit muamele göstermeye, onların sağlığı ile can güvenliğini korumaya devam edeceğine dikkat çekti.

GÜNEY KORE: DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Bakan Wang Yi, dün Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha ile de salgın hakkında bir telefon görüşmesi yaptı.

Kang Kyung-wha, komşu ülkelerin zorluklar karşısında birbirine daima destek vermesi gerektiğini kaydederek, Çin'in ihtiyaç durumuna göre tıbbi malzeme yardımı sağlayacaklarını dile getirdi.

Wang Yi ise Çin'in salgını bertaraf etmek için yeterli öz güvene sahip olduğuna işaret etti.