Wang Yi, Güney Çin Denizi hakkındaki 3 temel gerçeği açıkladı

Wang Yi, Güney Çin Denizi hakkındaki 3 temel gerçeği açıkladı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Güney Çin Denizi konusunda yönelttiği mesnetsiz suçlamalara karşılık olarak bölgedeki durum hakkında 3 temel gerçeği açıkladı.

Wang, dün video konferans yoluyla düzenlenen 10. Doğu Asya Zirvesi'nin Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, ABD'nin Güney Çin Denizi'ne ilişkin suçlamalarını değerlendirerek, bölgeyle ilgili gerçekleri 3 maddede dile getirdi.

Wang Yi'nin konuyla ilgili ifadeleri şöyle:

"Birincisi, tarihi kanıtlar ve uluslararası hukuk ışığında Çin'in Güney Çin Denizi'nde egemenlik hakkı bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi dahil uluslararası yasalara göre, tüm ülkelerin tarihi haklarına saygı gösterilmesi gerekir.

İkincisi; Çin, her zaman kendisine komşu ülkelerle dostluk ilişkileri kurmak ve Güney Çin Denizi'nde yapıcı rol oynamak için çaba gösterir. 2002 yılında Çin ve ASEAN ülkeleri arasında imzalanan Güney Çin Denizi Tarafların Eylem Deklarasyonu'na göre, taraflar diyalog yoluyla anlaşmazlıkları çözmelidir.

Üçüncüsü; Çin, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi dahil tüm uluslararası yasalara daima riayet eder. Zamanında BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'nin imzalanması için büyük çaba gösteren Çin, ilgili ihtilafların diplomatik yollarla çözülmesine destek verir."

Wang, Güney Çin Denizi'ndeki deniz yolu taşımacılığı serbestisi ve güvenliğinin korunması için bölgedeki ülkelerle iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.