Wang Yi: G20, çok taraflılığa öncülük etmeli

Wang Yi: G20, çok taraflılığa öncülük etmeli

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Wang toplantıda yaptığı konuşmada, G20 ülkelerinin çok taraflılığın desteklenmesine öncülük etmeleri gerektiğini söyledi.

Küresel ekonomik büyümenin aşağı yönlü baskı altında yavaşladığını, tek taraflılık ile ticari korumacılık düşüncelerinin güç kazanmasıyla birlikte dünyanın bir dizi belirsizlikle karşı karşıya geldiğini vurgulayan Wang, "Boş oturamayız, harekete geçmeliyiz. Çeşitli küresel sorunların çözümü için anahtar çok taraflılıktır." dedi.

Wang Yi, ticaret ile yatırımın kolaylaştırılması ve çok taraflı ticaret sisteminin korunması için yapılması gerekenleri sıraladı. Buna göre Dünya Ticaret Örgütü'nde reform uygulanmalı; açık, eşitlikçi ve adil rekabet ortamı tesis edilmeli ve gelişmekte olan ülkelerin "özel ve farklı" muameleye tabi tutulmasına devam edilmeli.

Bakan Wang, adalet temelinde uluslararası finans sistemindeki reformun derinleştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesine elverişli koşulların yaratılması gerektiğini kaydetti.

G20 grubunun Paris Anlaşması'nın yerine getirilmesi için harcadığı çabalara destek verdiklerini belirten Wang, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı'nın başarıyla düzenlenmesi için ilgili taraflarla ortaklaşa çabalamaya hazır olduklarını söyledi.

G20'nin Afrika konusunu ön plana almasını da desteklediklerini vurgulayan Wang, altyapı tesisleri, eğitim, yatırım, istihdam ve sağlık alanlarında Afrika ülkelerine yardım sağlamayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Wang, küresel ekonominin yüzleştiği aşağı yönlü baskıdan etkilenmesine rağmen Çin ekonomisinin istikrarlı geliştiğinin altını çizdi.

Shanghai'da kısa süre önce düzenlenen 2. Uluslararası İthalat Fuarı'nda büyük başarı kaydedildiğini anımsatan Wang, 2020 G20 Zirvesi'nin Suudi Arabistan'da düzenlenmesine destek verdiklerini belirterek, çok taraflılığın korunması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması için ilgili ülkelerle ortak çaba harcamaya hazır olduklarını vurguladı.