Wang Yi eski Japonya Başbakanı Fukuda Yasuo'yla görüştü

Wang Yi eski Japonya Başbakanı Fukuda Yasuo'yla görüştü

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Tokyo'da eski Japonya Başbakanı Yasuo Fukuda'yla görüştü.

Wang Yi görüşmede, şu an Çin-Japonya ilişkilerindeki iyileşme ve gelişmenin korunduğuna dikkat çekerek, tarafların ortak çabalarıyla karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeye, somut iş birliğini derinleştirmeye, beşeri ve kültürel iletişimi yoğunlaştırmaya devam etmenin önemine vurgu yaptı. Wang, böylece ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı yönde gelişmesinin güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

Karşılıklı anlayışı arttırmak için iki ülke halkları arasındaki temasların genişletilmesinin teşvik edilmesi gerektiğine değinen Wang, Çin'in Fukuda Yasuo'nun önerisiyle kurulan "Asya Topluluğunun Kültürel İletişim Organı"na destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Yasuo Fukuda ise, Japonya'nın çeşitli çevrelerinden geniş vizyon sahibi isimlerle kurduğu "Asya Topluluğunun Kültürel İletişim Organı" ile iki ülke arasındaki beşeri ve kültürel iletişimi güçlendirmeyi arzuladıklarına işaret etti. Fukuda, bu sayede Asya topluluğunun kalkınmasına ve insanlığın kader ortaklığının inşasına olumlu katkılar yapmak istediklerini belirtti.