Wang Yi Çin'in Orta Doğu güvenliği tutumunu açıkladı

Wang Yi Çin'in Orta Doğu güvenliği tutumunu açıkladı

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing'de Orta Doğu Güvenliği Forumu'na katılan yabancı konuklarla yaptığı görüşmede, Çin'in Orta Doğu güvenliği konusundaki tutumunu açıkladı.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Orta Doğu'da ortak, kapsamlı ve iş birliğine dayalı sürdürülebilir bir güvenlik çerçevesi oluşturulması gerektiğini ortaya koyduğunu ve bunun Çin'in Orta Doğu'daki güvenliğe yönelik temel tutumu anlamına geldiğini anımsattı.

Wang Yi, söz konusu güvenlik çerçevesinin kurulması için Orta Doğu'daki sorunların siyasi yollarla barışçıl şekilde çözülmesi, eşitlik ve adalet ilkesinin savunulması, Birleşmiş Milletler'in (BM) kritik rolünün geliştirilmesi, bölgelerdeki ülkeler arasında dayanışma ve diyaloğun arttırılması ve uluslararası toplumun Orta Doğu'da barışın sağlanmasında yapıcı rol oynaması önerilerinde bulundu.

Wang Yi, Çin'in, Orta Doğu'da barış oluşturmaya, istikrarı desteklemeye ve kalkınma sağlamaya devam edeceğini vurguladı.

İki gün sürecek Orta Doğu Güvenliği Forumu'na Ortadoğu ile bölge dışından yaklaşık 200 temsilci katılıyor. Forumda, yeni koşullar altında Orta Doğu'da güvenlik sağlanması konusunda iş birliği ve kalkınma sorunları ele alınıyor.