Wang Yi: Avrupa ve Asya ülkelerinin kaderi birbirine bağlı

Wang Yi: Avrupa ve Asya ülkelerinin kaderi birbirine bağlı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Beijing'de Avrupa ve Asya ülkelerinin Çin'de bulunan büyükelçileri ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Wang Yi, dünkü buluşmada yaptığı konuşmada, kader birliğiyle birbirine bağlı olan Avrupa ve Asya ülkelerinin benzer güvenlik risklerini paylaştığını ve Avrasya bölgesinin Çin diplomasisinde çok önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

Wang Yi Kuşak ve Yol girişimi kapsamında işbirliğinin güçlendirilmesi ve Asya'da İş Birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) ile Shanghai İş Birliği Örgütü'nün rolünün artırılması gerektiğini belirtti.

Tek taraflılığın yol açtığı ciddi tehditlere işaret eden Çin Dışişleri Bakanı, Avrupa ve Asya ülkelerinin uluslararası adalet ve hakkaniyeti korumaları ve daha demokratik, çok kutuplu bir dünya düzeninden yana tavır almaları gerektiğinin altını çizdi.

Buluşmada söz alan Rusya'nın Beijing Büyükelçisi Andrey Denisov, 70 yıl önceye uzanan Çin-Rusya ilişkisinin, Avrupa-Asya ilişkilerinde bir temel işlevi gördüğüne dikkat çekti ve Çin'in bir yandan ulusal çıkarlarını korurken bir yandan uluslararası hukuka uygun hareket etmesini takdirle değerlendirdi.