Wang: Kanada'nın ilişkileri normalleştirmek için çalışmasını umuyoruz

Wang: Kanada'nın ilişkileri normalleştirmek için çalışmasını umuyoruz

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Japonya'nın Nagoya kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı esnasında Kanadalı mevkidaşı François-Philippe Champagne ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede iki ülke arasındaki dostluğun uzun bir geçmişe sahip olduğuna işaret ederek, 2. Dünya Savaşı sırasında Çin'e büyük katkılar yapan Kanadalı doktor Henry Norman Bethune'nin ülke genelinde hâlâ hatırlandığını belirtti.

2020'nin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yılı olduğuna dikkat çeken, iki tarafın bu vesileyle aralarındaki dostluğu güçlendirmek için ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.

Çin-Kanada ilişkilerinin bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu dile getiren Wang Yi, bir Çin vatandaşının Aralık 2018'de Kanada'da mesnetsiz suçlamalarla keyfi şekilde tutuklanmasının ilişkilerdeki gerginliğin en temel nedeni olduğunu söyledi.

Çin hükümetinin, Çin vatandaşlarının ve işletmelerinin meşru haklarının korunmasındaki kararlılığını yineleyen Wang, Kanada'daki yeni hükümetin uluslararası adalet ve kurallar temelinde soruna uygun bir çözüm bulmasını ve ikili ilişkilerin bir an önce normale dönmesini sağlamasını istediklerini kaydetti.

Kanada Dışişleri Bakanı Champagne, görüşmede Çin'in kalkınma konusunda elde ettiği başarıları övgüyle değerlendirerek, Kanada-Çin ilişkilerinin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ifade etti.

İki ülke arasında kurulan karşılıklı güven ve dostluğu korumak istediklerini belirten Kanadalı bakan, sorunlara uzun vadeli bir bakışla yaklaşılması ve ikili ilişkilerin bir an önce normalleştirilmesi için Çin'le ortak çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.