“Virüsün kaynağına yönelik ihtimâllere açık tutum gösterilmeli”

“Virüsün kaynağına yönelik ihtimâllere açık tutum gösterilmeli”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Covid-19'un kaynağı hakkında birçok ihtimalin ortaya çıkması konusuna açık tutum gösterilmesi gerektiğini belirtti.

İngiltere merkezli The Daily Telegraph gazetesinin Oxford Üniversitesi'nden bir uzmanın görüşlerine dayanarak yayımladığı haberde, Covid-19'un kaynağının Çin olmadığı ifade edildi. Haberde ayrıca, gün geçtikçe daha çok kanıtın, Covid-19'un Asya'da ortaya çıkmadan önce diğer bölgelerde halihazırda var olduğunu ve dünyanın her yerinde uykuda kalabildiğini ve çevre koşulları uygun olduğunda da aktifleştiğini gösterdiği kaydedildi.

Sözcü Zhao Lijian, ilgili haberin, virüsün kaynağının karmakarışık bir bilimsel sorun olduğunu ve bu konuda bilim insanları tarafından dünya genelinde uluslararası bilimsel araştırmalar ve işbirliği yürütülmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisinin virüsün kaynağını aramanın sürekli gelişen bir süreç olduğunu ve bu sürecin birçok ülke ve bölgeyle bağlantılı olabileceğini belirttiğini hatırlatan Zhao, konuşmasına şöyle devam etti:

"Söz konusu sürecin ilerletilmesiyle birlikte virüsün kaynağı hakkında birçok ihtimalin ortaya çıkmasına açık tutum gösterilmesi gerekiyor. Çin, birçok ülkeden bilim insanlarının virüsün kaynağı ve bulaşma yolu hakkında bilimsel araştırmalar yürütmesine ve DSÖ'ye üye ülkelerin örgütün önderliğinde virüsün hayvan kaynaklı olabilme ihtimâlini araştırmak için iş birliği yapmasına destek vermeye devam edecek."