Virüsü Çin'le ilişkilendirme çabasında son koz: Yan Limeng'in sözde araştırması

Virüsü Çin'le ilişkilendirme çabasında son koz: Yan Limeng'in sözde araştırması

Koronavirüsü Çin'le ilişkilendirme gayretinin yeni aktörlerinden biri, Yan Limeng. Yan'in Twitter hesabı daha önce bloke edilmişti ve Facebook gönderisi "yanlış bilgi" ile işaretlenmişti.

Hong Kong Üniversitesinde eski bir araştırmacı olan Yan Limeng, "Virüsü üreten Wuhan laboratuvarı" hakkında yalanlarıyla gündeme geldi. Ancak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Daily Beast haber sitesi 15 Eylül'de, Beyaz Saray'ın eski stratejik danışmanı Steve Bannon'un bu maskaralığın "perde arkasındaki adam" olduğunu ortaya çıkardı. 

Makalenin yayınlandığı "Zenodo" web sitesinin açıklamasına göre, burası akademik araştırmalar için halka açık bir kaynak kitaplığıdır ve herkes araştırma sonuçlarını bu web sitesine yükleyebilir.

Bu çalışma, Steve Bannon'un kurulmasında aracı olduğu, kâr amacı gütmeyen kardeş kuruluşlar olan Hukuk Kuralı Topluluğu ve Hukukun Üstünlüğü Vakfı'nın bir çalışmasıdır. Geçen yıl derneğin web sitesinde yayınlanan belgelere göre, Bannon grubun başkanı olarak görev yaptı.

Businnes Insider'da çıkan habere göre, her iki kuruluş da bilimsel veya tıbbi araştırma yayınlama geçmişine sahip değildir ve yeni makale diğer bilim insanları tarafından hakem tarafından incelenmemiştir.

Bannon bağlantısı ilk olarak Michigan Eyalet Üniversitesinde araştırmacı Kevin Bird tarafından fark edildi. Washington Üniversitesi'nden biyoloji profesörü Carl Bergstrom da bu çalışmayı "tuhaf ve temelsiz" olarak nitelendirdi.

Columbia Üniversitesinde viroloji alanında doktora yapan Angela Rasmussen Daily Beast'e şunları söyledi: "Bu çalışma spekülatif ve hatta bazı kısımları tamamen hayal ürünü."

Bu "makale", yeni koronavirüsün genlerinin Çin laboratuvarındaki yarasa koronavirüsünün genlerine "şüpheli bir şekilde benzer" olduğunu iddia ediyor. Ancak Rasmussen, ikisinin de koronavirüs olduğu için benzer olmasının şaşırtıcı olmaması gerektiğini belirtti.

Ancak, bu "tez", popüler New York Post dahil olmak üzere birçok Amerikan medyasında yayınlandı.

Yan Limeng bu yılın Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçtığını bildirmesine rağmen, yalnızca Fox News ile özel bir röportajı kabul etti. O sırada Fox News dışında, başka hiçbir ana akım Amerikan medyasının onun hakkında haber yapmadığını belirtmekte fayda var.

11 Temmuz'da Hong Kong Üniversitesi yaptığı açıklamada, Yan Limeng'in medyaya yaptığı açıklamaların okul tarafından anlaşılan temel gerçeklerle eşleşmediğine dikkat çekti.

Yan Limeng'in açıklaması uzun zamandır bir yalan olarak doğrulanmış olsa da, "Daily Beast", Bannon "Wuhan laboratuvarı virüsü yarattı" şeklindeki komplo teorisini destekledikten sonra, giderek daha fazla ABD hükümet yetkilisinin bu açıklamayı alıntılamaya başladığını fark etti. Örneğin, ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo, bu teoriye ilişkin "istihbarat raporlarının" ellerinde olduğunu iddia etti.

TWITTER ENGELLEDİ, FACEBOOK "YANLIŞ BİLGİ" ETİKETİ GETİRDİ

Ama sonuçta yalan yalandır. 14 Eylül'de Yan Limeng kişisel Twitter hesabında "tez" bağlantısını yayınladıktan sonra iki gün içinde hesabı yasaklandı. Twitter, bu yılın mart ayı başlarında, "resmi halk sağlığı bilgileriyle çelişen" içerik yayınlayan hesapları ele alacağını resmen duyurmuştu.

Yan Limeng Twitter tarafından engellendi

Ancak Yan Limeng pes etmedi. 15 Eylül'de Fox News'e' tekrar konuştu ve Trump'ın "en sevdiği haber sunucusu" Tucker Carlson'la yayındaydı. Yan Limeng, Carlson'un en sevdiği komplo teorilerini sıraladı. Ayrıca kendisinin ve diğer üç Çinli bilim adamının birlikte yazdığı bir makalede "genomik kanıt" sunduklarını iddia etti.

Ancak 16 Eylül'de Facebook ve fotoğraf paylaşım uygulaması "Instagram", Fox News programı "Tucker Carlson Tonight"ın gönderilerini "yanlış bilgi" olarak işaretledi.

Hikayenin kahramanı Steve Bannon mu? 20 Ağustos'ta sınır duvarı ile ilgili bağış toplama faaliyetlerinde yüz binlerce bağışçıyı dolandırdığı iddiasıyla tutuklandı.

Virüsle ilgili bilimsel literatürün büyük çoğunluğu, virüsün kökeninin doğal olduğunu ve laboratuvarda üretilmediğini belirledi. Trump yönetiminin koronavirüs danışmanlarından olan Doktor Anthony Fauci, tüm kanıtların virüsün insan yapımı olmadığını gösterdiğini defalarca vurguladı.