Virüsle mücadelede birlik zamanı

Virüsle mücadelede birlik zamanı

Hubei Eyaleti Wuhan Belediye Başkanı Zhou Xianwang, pazar gecesi düzenlediği basın toplantısında, Bahar Bayramı ve salgın nedeniyle 5 milyondan fazla insanın şehirden ayrıldığını söyledi. Bu haber kamu üzerinde şok etkisi yarattı.

Bu 5 milyon insan nereye gitti? Bunlardan kaç tanesi koronavirüsünü taşıyor? Onlar yüzünden kaç kişi enfekte olacak? Bu sorular rahatsız edici.

5 milyon insanın şehirden çıkışı, hastalığın önlenmesi ve kontrolü ile ilgili mevcut durumunun ciddiyetini ortaya koydu. Şehrin, salgını önlemek için önceden gerekli önlemleri almaması çok üzücüdür.

BAHAR TATİLİ VE OKULLARIN KAPANMASI BÜYÜK ETKEN

Aynı zamanda, 5 milyon insanın Wuhan'dan kasıtlı olarak ayrılmadığına inanılıyor. Wuhan ülke çapındaki en büyük üniversite öğrencilerine ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerin kış tatili için ayrılmaları doğaldır. Dahası, Wuhan'da virüs ile ilgili resmi bir bildiri oldukça geç yayınladı. Şehir yönetimi insanları yakın zamana seyahat etmemeye çağırmadı. Bu noktada Çin halkı bu duruma rasyonel olarak bakmalıdır. Şu anda en önemli şey, bu 5 milyon insanın maruz kaldığı riski olabildiğince azaltmak ve bu riskin gerçek tehlikeye dönüşmesini önlemeye çalışmaktır.

Salgın bölgelerdeki insanların ayrımcılık korkusuyla kimliklerini gizlemek istedikleri bir duruma dönüşmemeli. Ayrıca, Wuhan ve Hubei halkına, nereden geldiklerine bakılmaksızın virüs taşıyıcılarıymış gibi davranılmamalı. Karşılıklı güvensizlik hastalık kontrolü için büyük bir tabu.

HERKES SORUMLU DAVRANMALI

Bayram tatilinin bitmesiyle hareketliliğin ikinci dalgası yaşanacak. Bu süreçte virüsün yayılma oranı iki katına çıkıyor. Bu yönde karantina sürelerinin uzatılması ve giriş çıkışların kontrol altında tutulması en doğru adım olacak.

Wuhan'dan ayrılan insanları zamanında bulmalı ve ülkenin diğer bölgelerindeki insanlarla yakın temaslarını önlemeliyiz. Ayrıca, ülke sosyal faaliyetleri azaltmaya ve kapsamlı araştırmalar yapmaya devam etmeli. Yapılması gereken en önemli iş ise paniğe kapılmamak, kararlı hareket etmek ve toplumdaki herkesin sorumluluk duygusunu harekete geçirmek. Böylece virüs ile etkin mücadele daha da güçlü çalışacaktır.

Kaynak: Global Times