Vietnam ABD tehdidini fark etti

Vietnam ABD tehdidini fark etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), hegemonyasını sürdürmek için Çin'e karşı topyekun bir kampanya yürütüyor. Güney Çin Denizi meselesini kaldıraç olarak kullanma şansını kaçırmayacak. Bu çerçevede, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, temmuz ayında Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki denizcilik iddialarının "tamamen hukuka aykırı" olduğunu iddia etti. Uluslararası siyasete aşina insanlar, Pompeo'nun sözlerinin ABD'nin Güneydoğu Asyalı müttefiklerini Çin'e karşı desteklediğine dair bir mesaj verdiğinin açıkça farkında.

Ancak ABD, bu Güneydoğu Asya ülkelerinden olumlu tepkiler alamadı. Temmuz ayında Vietnam Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Le Thi Thu Hang, Vietnam'ın tüm ülkelerin barışa katkıda bulunmak ve barışı sürdürmek için çaba göstereceğini söyledi. Çin ve Vietnam'ın Güney Çin Denizi üzerinde farklı pozisyonlara sahip olması normaldir. Önemli olan, Vietnam'ın Çin ile proaktif bir şekilde bağlarını geliştirme ve bölgede barış ve istikrarı korumak için Çin ile çalışma iradesini ifade etmesidir. Pompeo'nun nifak tohumları ekme girişiminin Vietnam'a karşı başarısız olduğu açıktır.

HANOI NEDEN BU SEFER FRENE BASTI?

Bunun nedeni, Hanoi'nin son birkaç yılda meydana gelen jeopolitik ve ekonomik durumlardaki köklü değişiklikleri doğru bir şekilde fark etmiş olmasıdır. Hanoi cevap olarak Vietnam politikalarını buna göre ayarladı.

Çin'in yükselişiyle birlikte, Vietnam'ın ABD'nin yanında yer alması giderek gerçekçi olmuyor. Çin, ekonomik gelişme hızını yavaşlatsa da, ABD ile arasındaki fark giderek daralmaktadır. Bu bağlamda, ABD Güney Çin Denizi çevresindeki pek çok ülkenin iki dev arasında taraf olmasını isteyerek diplomatik bir oyun kurmak istiyor. Yeni küreselleşme eğiliminin ortasında, özellikle ABD çıkarlarını korumak için bir dizi uluslararası kuralı dayatılırken, bölgesel dayanışma ASEAN üyeleri için ideal bir seçim haline geldi. 2020'nin ilk yarısında ASEAN ülkeleri, Çin'in en büyük ticaret ortağı oldu. Covid-19 karşısında Çin ve ASEAN, virüsle mücadelede birbirlerine yardım etti. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık, Çin ve ASEAN'ın ortak çabasıyla bu yıl içinde imzalanırsa, ortak geleceği olan bölgesel bir topluluğun avantajı daha da somutlaşacaktır.

Çin ve Vietnam'ın sosyalist sistem ile birbirini savunan güçlü bağları var. Bu, iki ülkenin temel çıkarlarının olduğu yerdir. Özellikle ABD'nin Vietnam dâhil sosyalist ülkeleri yıkma hedefinden asla vazgeçmediği göz önüne alındığında, bu konuda birbirlerini desteklemeleri gerekiyor. Pompeo'nun 23 Temmuz'daki konuşması sosyalist ideolojiye karşı ayrımcılık yaptı. Bu durum Vietnam için kaçınılmaz olarak alarmlara yol açtı.

Son olarak, ABD, Güney Çin Denizi meselelerini karıştırmaya devam edecek. ASEAN üyelerinin dikkatini çekmek için saldırgan davranabilir. Ancak Çin bölgede barışı sağlamak için bu kirli tuzağa düşmeyecek.

Kaynak: Global Times