Uzmanlardan Çin-AB ilişkileri değerlendirmesi

Uzmanlardan Çin-AB ilişkileri değerlendirmesi

Avrupa Birliği (AB) ile Çin arasındaki 6 Mayıs 1975'te kurulan diplomatik ilişkilerin bu yıl 45. yıl dönümü kutlandı. Çin ve Avrupa, salgını göz önünde bulundurarak bağlarını daha da güçlendirmeyi planlıyor. Konu hakkında iki Çinli uzman görüşlerini China Daily'den Wang Kan ile paylaştı:

Yeni koronavirüs salgını, insanlık için ani bir kriz yarattı. Özellikle ekonomide ve ticari büyümede ciddi zararlar bırakacağı düşünülüyor. Hastalık önleme ve kontrol konusunda, Çin hükümeti ve Avrupa Birliği (AB) salgınlar gibi geleneksel olmayan güvenlik riskleriyle başa çıkmak için bir iş birliği mekanizması oluşturmuştur.

Salgının etkisini hafifletmek için Çin ve birçok AB üyesi ülke, tıbbi personel yardımı, sağlık malzemeleri bağışlama ve sağlık deneyimini paylaşma gibi birçok alanda iş birliği yaparak salgınla mücadele etmeli. Kapsamlı stratejik ortaklıklarını güçlendirmek için Çin ve AB, salgınla mücadele için daha yakın çalışmaya girmelidir. Genel olarak, virüsle mücadele için kullanılan yöntemler konusunda bir çeşitlilik olmasına rağmen, Çin ve birçok AB üyesi ülke, salgına karşı küresel savaşta ortak yöntem ile hareket etme kararı aldı. Salgınla mücadelede Çin ve AB arasındaki iş birliği küresel yönetişim sistemleri için örnek olarak, dünyada çok taraflılığın korunmasına yardımcı olabilir.

Ding Chun, Avrupa Çalışmaları Merkezi Direktörü, Fudan Üniversitesi

Çin ve AB arasındaki sağlık iş birliği şüphesiz yeni bir öncelik olacaktır. Örneğin, salgın önleme ve kontrolü, aşı çalışmaları ve ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açacaktır.

Endüstriyel zincirler sıkıntılara rağmen, Çin-Avrupa ekonomik ve ticari iş birliğini ile hızlı bir toparlamaya girebilir. Özellikle, Çin-AB yatırım anlaşması müzakeresine, süreci katalize etmek için diğer alanlarda iş birliği için elverişli bir ortam yaratabilecektir.

Ayrıca, Çin'in Avrupa ülkelerine verdiği destek Çin-AB ilişkilerini geliştirecektir.

O Zhigao, Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü