Uzmanlar ABD-Çin ilişkilerinin geleceğini yorumladı

Uzmanlar ABD-Çin ilişkilerinin geleceğini yorumladı

2019'un son günlerinde Global Times gazetesi, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için bir dönüm noktası olasılığını tartışmak için birçok uzmanı bir araya getirdi. Tartışmalar iki soruya odaklandı, Çin-ABD'yi gelecekte ne bekliyor? 2020 yılında ilişkiler nasıl olacak?

İlk soruyu, uzmanlar şöyle yorumladı:

Birincisi, ticaret savaşında kazanan ya da kaybeden yoktur. Anlaşmazlığın sebebi farklı bir dünyalarda yaşıyor olmamızdır.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, "Serbest pazar sistemimiz var. Devlet tarafından yönetilen bir sosyalist sistem var. Bu iki sistemin birlikte çalışması için bir yol bulmalıyız." dedi.

Amerikalılar ülkelerinin ticaret savaşında daha iyi bir konumda olduklarını ve kolayca kazanacaklarını düşünmüşlerdi. Ama şimdi anlaşma imzalamaya karar verdiler çünkü hatalarının acısını hissettiler.

İkincisi, birinci aşama ticaret anlaşması Çin ve ABD'nin belli bir dengeye ulaştığı anlamına gelir. Anlaşma uygulansa bile, Amerika yine Çin'e karşı yeni tarifeler uygulamak için bir bahane arayabilir.

Üçüncüsü, anlaşma iyi bir başlangıç noktasıdır ve ikili ticaretin 2020'de istikrara kavuşması toparlanması bekleniyor. Bu müzakere temelli yaklaşım diğer sektörlerdeki sorunlara da uygulanabilir.

Dördüncü olarak, anlaşma Çin-ABD'de bir dönüm noktası değil. Sadece her iki ülkenin nefes almasına imkân sağlayacak. Yaklaşan Amerikan başkanlık seçimlerine gelince, uzmanlar Çin'in her seçim döngüsünde genellikle tekrar eden bir sorun olarak ortaya çıktığına dair benzer bir görüş paylaştılar, ancak iç konular birincil odak noktası. Bu yıl bir istisna olmayacak.

ZORLUKLAR HENÜZ AŞILMIŞ DEĞİL

Öte yandan foruma katılan bazı uzmanlar, ticari iş birliğinin her iki ülkeye de fayda sağlayabileceğini ve ikili ilişkilerin ısınmasına yardımcı olabileceğini düşünürken, yapısal sorunların öngörülebilir gelecekte ele alınmasının daha zor olacağının altını çizdi.

Yüzeyde, Amerika Birleşik Devletleri ekonomik nedenlerle Çin'e karşı bir ticaret savaşı başlattı, ancak bu aslında bir stratejik rekabet biçimidir. ABD, ulusal savunma, güvenlik ve nükleer konular dahil olmak üzere ulusal stratejilerini ana hatlarıyla açıklayan raporlarda, Çin'in nüfuzunu genişletmek ve hedeflerine ulaşmak için ekonomik gücünü kullandığı görüşünü açıkça belirtiyor.

ABD'nin endişesi ortaya çıktı çünkü Çin siyasi ve ideolojik olarak farklı bir yol izlediğinden güçleniyor. Başka bir deyişle anlaşmalar bazı gerginlikleri azaltabilir, ancak temel sorunları çözemez.

ABD'NİN KORKULARI SALDIRGAN BİR TAVIR İZLEMESİNE NEDEN OLUYOR

ABD, Çin hakkında üç şeye tahammül etmek istemiyor:

  • Çin'in siyasi ve ekonomik sistemi
  • Hızla büyüyen yüksek teknoloji ve ileri teknoloji üretim gücü
  • Kuşak ve Yol İnisiyatifi

Peki, Amerika buna karşılık olarak ne yapacak? Bazı uzmanların görüşüne göre ABD, Çin'i her açıdan ve her düzeyde yenmek için harcayacak. Buna siyasi, ekonomik, askeri, diplomatik, finans ve teknoloji sektörleri de dahildir. Ayrıca, sadece Çin'in çevresi üzerinde değil, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesi ve dünya genelinde de harekete geçecek.

2013 yılında Henry Kissinger, Çin ve ABD'nin iş birliğine gitmez ise hiçbir soruna cevap veremeyeceğini belirtmişti. Kissinger'ın sözleri forumda sık sık alıntılandı.

Kaynak: China Daily