UNWTO: Koordinasyon, küresel turizmi canlandırmak için önemli

UNWTO: Koordinasyon, küresel turizmi canlandırmak için önemli

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Covid-19 salgınının küresel turizmde "ani ve benzeri görülmemiş" etkiler yarattığını, bu nedenle koordinasyon ve iş birliğinin gelecekte küresel turizme yönelik güvenin yeniden tahsis edilmesi için büyük önem taşıdığını söyledi.

Zurab Pololikashvili Çin basınına verdiği demeçte, UNWTO tarafından yayımlanan küresel turizmle ilgili son rapora göre, seyahat kısıtlamaları ve tüketici güvenindeki ani düşüş gibi sebeplerden dolayı, bu yılın ilk sekiz ayında uluslararası seyahat eden turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 azaldığını ve uluslararası turizm gelirinde 730 milyar dolarlık kayıp yaşandığını belirtti.

Ülkelerin salgın karşısında hızlı ve etkili tedbirler aldıklarını anımsatan Pololikashvili, pek çok ülkenin ekonomisini canlandırmak ve istihdamı artırmak için destek önlemleri uyguladığını kaydetti.

Uluslararası turizmin birçok ülke için "can simidi" anlamı taşıdığına dikkat çeken Pololikashvili, gelecekte güvenliğin güvence altına alınması ön şartıyla seyahat kısıtlamalarının koordineli bir şekilde kaldırılması veya gevşetilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Pololikashvili, "Hükümetlerin kendi arasındaki ve hükümetler ile özel kuruluşlar arasındaki iş birliği, turizme yönelik güvenin yeniden tahsis edilmesinde kritik bir rol oynuyor.

UNWTO'dan uzmanların çoğu uluslararası turizmin gelecek yılın üçüncü çeyreğinde toparlanabileceğini öngörürken, bazı uzmanlar ise bu toparlanmanın ancak 2022 yılında gerçekleşebileceği görüşündeler." dedi.

UNWTO'nun düşük karbonlu turizmin gelişimini hızlandıracağına işaret eden Pololikashvili, turizm şirketlerinin ve hükümetlerin de politika eşgüdümünde bulunarak, iklim değişikliğini göğüsleme konusundaki güveni artırmak için beraber çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.