“Uluslararası kuralları gerçekten çiğneyen ABD'dir”

“Uluslararası kuralları gerçekten çiğneyen ABD'dir”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) uzman grubunun raporunun, uluslararası kuralları gerçekten baltalayanın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olduğunu bir kez daha kanıtladığını söyledi.

DTÖ uzman grubu tarafından yayımlanan bir raporda, ABD'nin 1974 tarihli bir ticaret yasasının "Madde 301" uyarınca Çin menşeli ürünlere gümrük vergisi koymasının, DTÖ'nün ilgili kurallarına aykırı olduğu bildirildi.

İlgili soruları yanıtlayan Sözcü Wang Wenbin, Çin'in, uzman ekibin objektif ve adil kararını takdir ettiğini belirtti.

Wang Wenbin şunları söyledi:

"Son zamanlarda, bazı Amerikalı politikacılar kurallara uymadığı için Çin'e defalarca iftira attılar. DTÖ uzman grubunun raporu, uluslararası kuralları gerçekten baltalayanın ABD olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Bu bize, ABD'nin son yıllarda çok taraflı uluslararası örgütlere yönelik çeşitli uygulamalarını hatırlatıyor. ABD'nin kendi çıkarlarına hizmet etmek için uluslararası örgütleri kullandığını teşhis etmek zor değil. Çin, çok taraflı ticaret sistemini her zaman destekler ve sürdürür, DTÖ kurallarına ve kararlarına saygı duyar ve ABD'nin çok taraflı ticaret sistemini tam olarak destekleyip sürdürmesini umar. Uzman grubun kararlarına ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemine saygı gösterilmelidir. ABD, çok taraflı ticaret sistemini DTÖ üyeleriyle birlikte sürdürmek ve dünya ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı gelişimini desteklemek için pratik adımlar atmalıdır. "