Ulusal Güvenlik Yasası ile Hong Kong'da yeni bir sayfa açılıyor

Ulusal Güvenlik Yasası ile Hong Kong'da yeni bir sayfa açılıyor

Hong Kong ulusal güvenlik yasasının kabul edilmesi beklenirken, Hong Kong toplumunda erken bir etkisi oldu.

Hong Kong eski yöneticisi Anson Chan Fang On-sang, cuma günü siyaseti bırakacağını açıkladı. Hong Kong'daki huzuru bozan "Dörtlü Çete" üyesinden biri olan Martin Lee Chu-ming, son zamanlarda yapılan bir röportajda Hong Kong ayrılıkçılarını açıkça eleştirdi. Yasadışı "Hong Kong Bağımsızlık Birliği" grubunun başı Wayne Chan Ka-kui Avrupa'ya kaçtı. Hong Kong Şehir Devleti Üzerine kitabının yazarı Horace Chin Wan-kan, kentteki sosyal hareketi bıraktığını da açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından açıkça desteklenen ve fon desteği sağlanan sözde demokrasi hareketi Demosisto Partisi'nin 3 kurucu üyesi Joshua Wong, Nathan Law ve Agnes Chow partilerinden istifa etti. Hong Konglu insanlar söz konusu durumu hainlerin korkaklığı olarak yorumluyor.

Hong Kong ulusal güvenlik yasası kesinlikle şehir için yeni bir başlangıç ​​noktası olacak, ancak mücadeleler devam edecek. Hong Kong toplumu da dâhil olmak üzere Çin toplumu, yasanın yürürlüğe girmesinden sonra şehirdeki yasaların uygulanmasını desteklemeye, ulusal güvenliği tehlikeye atmaya kararlı birkaç haini cezalandırmaya ve ABD'ye karşı bir savunma hattı kurulmuş olacak.

VATANA İHANET EDENLER BAŞARISIZLIĞA MAHKUMDUR

Hong Kong'daki az sayıdaki radikal kuvvetler, geçen yıl iade yasalarıyla olduğu gibi sokaklarda protesto edecek kadar insanı harekete geçirerek ulusal güvenlik yasasının asla devrilmeyeceği konusunda uyarılmalıdır. Bu kez, mevzuatı yürürlüğe koyan Ulusal Halk Kongresi ve tüm ülke Hong Kong'da rol oynayacak. 1,4 milyar Çinli insanın gücü ve iradesinin başarısız olmasına izin verilmeyecek.

Hong Kong Çin'e döndü, ancak bir avuç aşırılık yanlısı ABD'nin Çin karşıtı piyonları olmaya hazırlar. Hong Kong'a ve ülkelerine ihanet ettiler. Yanlış kartı oynadılar verdiler ve şimdi çok geç olmadan yanlışlıklarını durdurmak için son şansları.

Yasa Hongkongers'ın yaşam tarzını değiştirmeyecek ya da insanları konuşma özgürlüğü de dâhil olmak üzere herhangi bir yasal haktan mahrum bırakmayacak. Ancak Hong Kong'un ayrılmasını kışkırtmak ve yabancı güçleri Hong Kong'u "yaptırım" yapmaya teşvik etmek ihanete eşdeğerdir. Hong Kong halkının ihtiyaç duyduğu özgürlükle hiçbir ilgisi yoktur ve hukukun üstünlüğünde boşluklar vardır.

Ulusal güvenlik yasasına karşı çıkan güçler kaybedecek. Yasayı destekleyen güçler ahlaki olarak haklıdır ve motive edilecektir. Buna karşı olanlar fırsatçılar cezasını çekmek zorunda kalacak.

Washington'un Hong Kong'un huzursuzluğuna yatırım yapma isteği sınırlı. Böyle bir irade Beijing'in "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini savunma kararından kaynaklanıyor. Hong Kong ulusal güvenlik yasası, ABD'nin Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası ile yüzleştiğinde üstün bir yapıya ve yasallığa sahiptir.

ABD Covid-19 ile başarısız bir gidişat izlerken, Çin'in temel çıkarlarına uzun vadeli yoğun bir saldırı sürdürme yeteneği yok. Hong Kong'un durumunun gelişimine Çin hakim olacak ve şehir Temel Yasa çerçevesinde yavaş yavaş doğru yola dönecektir. Hong Kong'da yaşayan herkes, şehrin ABD tarafından yönetilmeyeceğini anlamalıdır. Böyle bir eğilime karşı çıkan tüm insanlar ve güçler kaybedecek.

Kaynak: Global Times