“Ulusal güvenlik için Hong Kong'da hukuk sisteminin iyileşmesi şart”

“Ulusal güvenlik için Hong Kong'da hukuk sisteminin iyileşmesi şart”

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin ilk Adalet Departmanı Başkan Liang Aishi (Elsie Leung Oi-sie), Hong Kong'da ulusal güvenliğin korunmasına ilişkin hukuk sistemi ve yürütme mekanizmasının Anayasa'ya uygun, makul ve meşru olduğunu söyledi.

Liang Aishi, Çin Medya Grubu'na (ÇMG) verdiği özel röportajda, Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda gerçekleştirilen Hong Kong'da ulusal güvenliğin korunmasıyla ilgili yasama çalışmalarının, yerine getirilmesi gereken bir hak ve sorumluluk olduğunu belirtti.

Liang Aishi, söz konusu yasa tasarısının Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin özerkliğini zayıflatmayacağına işaret etti.

Hong Kong Temel Yasası'nın 12. maddesine göre, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin merkezi hükümete bağlı olduğunu ve merkezi hükümetin Hong Kong üzerinde tam yönetim hakkına sahip olduğunu belirten Liang, Beijing'in bölgenin çözemediği sorunlara çözüm getirme hakkı ve sorumluğunun bulunduğunu vurguladı. Liang Aishi, konu hakkında şöyle konuştu:

"Her ülkenin ulusal güvenliğini korumayı amaçlayan yürütme mekanizması bulunuyor. Ülkemizin siyasi sistemine bakıldığında, ulusal güvenlik merkezi hükümetin işidir ve Hong Kong Çin'in bir bölgesidir. Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin uygun tedbirler alarak ulusal güvenliği teminat altına alma kabiliyeti de deneyimi de mevcut değildir. Bu durumda, Hong Kong için ulusal düzeyde yasama çalışması büyük önem taşıyor."

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Adalet Departmanı Başkanı Liang Aishi, hâlihazırda ciddi tehditler ile karşı karşıya bulunan Hong Kong'un güvenliğinin büyük zarar gördüğüne işaret etti. Bu bağlamda, Hong Kong'daki ulusal güvenliğin korunmasına dair yasama çalışmalarının hızlandırılmasının gerekliliği ve aciliyetine dikkat çeken Liang Aishi, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) ilgili çalışmalarının Çin Anayasası'na uygun, makul ve meşru olduğunun da altını çizdi. Liang Aishi sözlerine şöyle devam etti:

"İlk olarak ÇUHM bu konuda karar verme yetkisine sahiptir. İkinci olarak, tasarı bir ulusal yasa mahiyetinde olup Hong Kong Temel Yasası'nın 18. maddesine göre yürürlüğe girmesinde hiçbir problem yoktur. Ulusal güvenliği sağlamak, merkezi hükümetin işidir." 

Başkan Liang, Hong Kong'da ulusal güvenliği korumaya yönelik hukuk sistemi ve yürütme mekanizmasının iyileştirilmesinin, "bir ülke iki sistem" ilkesine de uyduğunu dile getirdi.

Yasa tasarısının ilk maddesinde "bir ülke iki sistem" ile "Hong Kong'un Hong Konglularca idare edilmesi" ilkelerinin ve bölgenin özerkliğinin sarsılmaz konumunun vurgulandığını kaydeden Liang, ulusal güvenliğin daha iyi korunması için yasama ve yürütmenin dışında eğitim alanında da çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti. Liang şunları ifade etti:

"Eğitim çok önemli, Hong Konglular bu yasayı iyi anladığı takdirde aykırı davranmayacaklardır. Aynı zamanda öğrenci ve gençlere ülke kavramının ne olduğu, ulusal güvenliğin neden korunması gerektiği öğretilmelidir. Bir ülkenin ulusal egemenliği hasar görürse o ülkenin vatandaşı da huzurlu bir şekilde yaşayamaz ve çalışamaz."