Ulusal Bayram'da bazı müsabakalar izleyicili olacak

Ulusal Bayram'da bazı müsabakalar izleyicili olacak

Çin Genel Spor İdaresi'nden dün yapılan açıklamada, 1 Ekim'de kutlanacak Ulusal Bayram vesilesiyle bazı spor müsabakalarının izleyicilere açılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, 26 Eylül ila 14 Ekim günleri arasında, voleybol, basketbol, masa tenisi, badminton, yüzme, dalış, boks, kaya tırmanışı, curling ve serbest stil kayak gibi bir dizi daldaki müsabakaların izleyicilere açılması bekleniyor.

Müsabakaların, Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları Covid-19 salgını nedeniyle ertelendiği ve uluslararası yarışmalar da öngörüldüğü şekilde gerçekleştirilemediği için çalışmaları aksayan Çinli milli sporcuların performanslarının test edilmesini sağlayacağı kaydedildi.

Çin Genel Spor İdaresi Rekabetçi Sporlar Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Wang Lei, farklı branşlardaki ulusal takımlardan sporcuların söz konusu müsabakalara katılacağını, müsabakaların neredeyse tamamının üst düzeyde gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Verilen bilgilere göre, müsabakaların düzenlenme biçimi bakımından da birçok yeniliğe imza atılacak. Kış Olimpiyat Oyunları Merkezi Başkan Yardımcısı Yang Dong, merkezin düzenlenecek müsabakalarda 5G, drone, sualtı kamerası, kask kamerası gibi yeni teknolojileri kullanmanın yanı sıra, online ve fiziki olarak bir dizi etkinlik düzenleyeceğini belirtti.

Yang, "Curling yarışmaları sırasında, izleyicilerin hem salonlarda sporculara tezahürat yapmalarını, hem de online olarak en sevilen sporcu veya en şık hareket seçimi gibi etkinliklere katılmalarını sağlayacağız." diye konuştu.

Bayram tatili sırasında düzenlenecek tüm müsabakaların Çin Merkez Televizyonu'nun spor kanalı ile 20'den fazla internet platformu aracılığıyla canlı olarak yayınlanacağı da öğrenildi.

Çin'de bir yandan salgının kontrolüyle ilgili çalışmalar devam ederken, diğer yandan günlük hayatın ve ekonomik faaliyetlerin normale dönmesi için çaba harcanıyor. Çinli sporseverler de yarışmaları ne zaman yerinde izleyebileceklerini merak ediyor.

Çin Genel Spor İdaresi Rekabetçi Sporlar Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Wang Lei, konuyla ilgili olarak, "Spor salonları, sinemalarla kıyaslandığında daha büyük ve ferah. Salonlarda oturacak yer de daha fazla. Ancak takımların güvenliğini düşünmemiz gerekiyor. Spor takımları bir topluluk niteliği taşıyor. Takım içinde vaka görülmesi, zincirleme etkiler getirebilir. Dolayısıyla, karşılaşmalar daha önce izleyicilere açılmamıştı, bu kez ise yüzme ve boks müsabakalarını izleyicilere açmayı denemek istiyoruz." ifadesini kullandı.