“Türkiye, NATO'nun askeri planlarına destek vermeyi reddetti”

“Türkiye, NATO'nun askeri planlarına destek vermeyi reddetti”

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü askeri operasyon nedeniyle NATO ortaklarıyla yaşadığı fikir ayrılığı sonucunda ittifakın Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planını reddettiği bildirildi.

Reuters haber ajansına konuşan NATO'dan 4 üst düzey kaynağa göre Türkiye, ittifakın Baltıklar ve Polonya'ya yönelik savunma planlarını desteklemeyi reddetti.

Kaynaklar, Ankara'nın NATO elçisine söz konusu plana imza atmamasını söylediğini aktararak, elçinin toplantılarda ve özel sohbetlerde sert bir tonda konuştuğunu, ittifakın YPG'yi resmen terör örgütü olarak tanımasını talep ettiğini öne sürdü.

Reuters'ın haberinde, Türkiye'nin NATO heyetinin yorum talebine yanıt vermediği kaydedildi.

Haberde, herhangi bir "Rus saldırısına" karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'nın savunma amaçlı kullanımını öngören askeri plan için 29 üye devletin tümünün resmi onayının alınması gerektiği bilgisi verildi.

Ajansa göre, Türkiye'nin onayı dışında NATO'nun Baltık bölgesi ve Polonya'da savunma yatırımını artırması zor görünüyor.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, konuya ilişkin açıklamasında, "NATO'nun tüm müttefiklerini koruma planları bulunuyor. NATO'nun tüm müttefiklerinin güvenliği ve emniyeti konusundaki taahhüdü sarsılmazdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye