Tüm Wuhan'a nükleik asit testi: 300 asemptomatik vaka

Tüm Wuhan'a nükleik asit testi: 300 asemptomatik vaka

Wuhan kentindeki sakinlere yapılan toplu nükleik asit testinin sonuçları ortaya çıktı.

14 Mayıs ile 1 Haziran tarihlerinde Wuhan'da 9 milyon 899 bin kişiye toplu şekilde nükleik asit testi yapıldı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakası doğrulandı.

Bu sürede 300 asemptomatik vaka tespit edildi, bu her 10 bin kişiye 0,303 vaka düştüğü anlamına geliyor. Asemptomatik vakalarla yakın temasta bulunan bin 174 kişinin test sonucu negatif çıktı. 

Shanghai Jiaotong Üniversitesi Tıp Fakültesinden Profesör ve Shanghai Bağışıklık Bilimi Derneği Başkanı Wang Ying, Covid-19 yeni bir salgın olduğu için hakkındaki bilgilerin sürekli yenilenmekte olduğunu belirtti. Wang, Wuhan'daki toplu test sonucunda belirlenen asemptomatik vakalardaki virüsün bulaşma gücünün zayıf olduğunu ve bunun nedeninin bu vakaların taşıdığı virüsün "ölü virüs" olmasından kaynaklanabileceğini dile getirdi.

Wang Ying, test sonucuna göre Wuhan sakinleri arasındaki pozitif oranın çok düşük olduğunu sözlerine ekledi. 

Salgın sırasında merkezi hükümetten Hubei'deki mücadele çalışmalarını yönetmeye gönderilen uzman ekipler ve Çin Mühendislik Akademisi üyesi Zhang Boli, Wuhan'daki bazı asemptomatik vakaların test sonucunun uzun zaman pozitif çıktığını ve bu durumun uzmanları şaşırttığını söyledi.

Zhang'a göre, bu vakaların taşıdığı virüsün genom dizilimi çalışmasında, çok sayıda vakanın vücudundaki virüs "ölü virüs" tespit edildi, bu virüs öldükten sonra gen parçası bıraktı. Bu nedenle çoğu asemptomatik vakadaki virüsün bulaşma gücü yoktur.