Tüketimi teşvik etmek için bilgi altyapısından faydalanmak

Tüketimi teşvik etmek için bilgi altyapısından faydalanmak

Çin'de iç tüketimin potansiyeli çok fazla. Çin'in nüfusu dünya toplamının yüzde 18'ini oluşturuyor, ancak tüketimi küresel tüketimin yalnızca yüzde 12'sini oluşturuyor.

Uzun vadede, Çin'in büyük nüfusunun tüketimi, ülkenin ekonomik büyümesinin ana itici güçlerinden biri olacak. Bu nedenle çarşamba günü, Çin hükümeti iç pazarın potansiyelini kullanmak ve iç talebi artırmak için bazı kararlar aldı.

Yeni tüketim türü sadece endüstriyel ürünleri değil, aynı zamanda tarım ürünlerini, sağlık hizmetleri, eğitim, turizm ve fitness gibi geniş bir hizmet yelpazesini de kapsıyor. Bir sonraki adım, bu alanlarda daha fazla keşif yapmak, potansiyellerini kullanmak ve yeni tüketimin kalitesini iyileştirmeyi teşvik etmektir.

Yerel tüketimin zirveye ulaşması için hâlâ büyük bir boşluk söz konusu. İç tüketim 2019 yılında toplam ekonominin yüzde 45,9'unu oluşturdu. Uzmanlar bu rakamın her yıl yüzde 1 ila 1,5 oranında büyümesinin mümkün olduğunu söyledi.

HÜKÜMETTEN TAM DESTEK

Hükümet yeni iş biçimlerinin ve yeni modellerin geliştirilmesini desteklemek, yeni tüketimin gelişimini hızlandırmak ve yeni tüketim altyapısının inşasını hızlandırmak da dâhil olmak üzere yeni bir sürecin başladığını ilan etti.

Yeni tüketimi teşvik etmenin anahtarı, onu desteklemek için gerekli altyapıyı iyileştirmektir. Bu sadece kısa vadeli yeni tüketimi etkin bir şekilde serbest bırakmakla kalmayacak, aynı zamanda orta ve uzun vadede güncellenmiş tüketimin oluşumu için sağlam bir temel oluşturacaktır. Genel olarak yeni altyapı, 5G ağları, büyük veri merkezleri ve yapay zekâ kullanımını içeren bilgi inşaatının yanı sıra geleneksel altyapının yükseltilmesini de içeriyor.

Tüm bunlar, Çin ekonomisine kalıcı bir destek sağlayacak ve yeni tüketimi artırmaya hizmet edecek.

Kaynak: China Daily