Tsai Ing-wen seçimleri nasıl kazandı?

Tsai Ing-wen seçimleri nasıl kazandı?

Taiwan Adası'nda düzenlenen seçimlerde Demokratik İlerleme Partisi (DPP) adayı Tsai Ing-wen yeniden yönetim koltuğuna oturdu. Zaferinin Çin anakarasının Taiwan politikasıyla pek ilgisi yok. Çin anakarasının sahip olduğu güçlü stratejik kaynaklar ve yetenekler, özellikle de yeni çağdaki reformlarla elde edilen büyük başarılar, Taiwan Boğazı boyunca barış ve istikrar sağlayacaktır.

DPP'nin zaferi için birkaç neden söz konusudur. İlk olarak, DPP seçim kampanyasında Kuomintang Partisi'ni (KMT) geride bıraktı. İyi bir propaganda makinesi olarak bilinen DPP, adadaki insanların nabzını doğru bir şekilde aldı ve yerel halkla rezonansa girebilecek politika fikirlerini ortaya koydu. Ayrıca, siyasi rakiplerinin zayıf noktalarına derinlemesine girdi ve daha sonra iyi bir örnek olmak için geniş medya ve kamuoyu kampanyaları başlattı. Bununla birlikte, kampanya becerileri sadece DPP'nin "teknik" düzeyde kazanmasını garanti eder. Tsai'nin diğer başarı unsurları, adadaki demografik yapı, siyasi kimlik ve halkın siyasete katılımında büyük bir değişiklik olması.

GENÇLER SANDIĞA YÖNLENDİRİLDİ

Demografik açıdan Tsai Ing-wen, adadaki gençlerin desteğini kazandı. 20-39 yaşları arasındaki oyların neredeyse yüzde 70'ini aldı. 40 yaşın altındaki herkes "bağımsızlık" fikriyle aşılandı. Siyasi katılım açısından, çok sayıda genç Tayvanlı, oy kullanmak için yerel oy pusulalarına döndü ve sonunda seçim sonuçlarını değiştirdi. Bu seçimden önce, Han Kuo-yu'nun kazanacağı tahmin ediliyordu, çünkü Tsai'nin genç destekçileri geçmiş oylama davranışları ışığında oy kullanmayacaklardı. Bu seçimdeki seçmen katılımı, esas olarak aktif genç seçmenlerin yüzde 10 oranında artışla seçime katıldığı görüldü.

Tsai'nin ezici zaferinin Çin anakarasının Tayvan politikasıyla pek bir ilgisi yok. Tsai, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki stratejik rekabeti genişletme peşinde.

Son yıllarda Çin anakarası, Taiwan Boğazı'nda ilişkilerinin barışçıl gelişimini, ekonomik entegrasyonun ve eşit muamelenin teşvik edilmesini sağlamak için "barışçıl birleşme" ve "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini öne sürüyor. Bu politikalar adadaki halkın Çin'de rahatça iş bulmasını eğitim almasını sağladığı için memnuniyetle karşılandı.

TSAİ NET OLMALI

Boğazlar arası ilişkilerin geleceği zorluklarla dolu olabilir, ancak bu sorunların ele alınması için güven sağlanmalıdır. Tsai Ing-wen seçim zaferi ardından yaptığı konuşmada "barış, demokrasi ve diyalog" önerisini sundu. Bu yine Tsai'nin ince bir çizgiyi takip etme ve sorumluluktan kaçma yeteneğini gösteriyor. Tayvan bağımsızlığı denilen şey hakkında net söylemlere girmedi.

Çin anakarası, 1992 Konsensüsünü göz önünde bulundurarak "Taiwaan'ın bağımsızlığına" karşı olduğunu defalarca belirtmiştir. Tsai bu konuda net bir tavır almazsa, ilişkiler karmaşık bir yapıya girebilir.

Kaynak: Global Times