Trump'tan Bolton'ın kitabındaki iddialara yanıt

Trump'tan Bolton'ın kitabındaki iddialara yanıt

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın yakında çıkacak kitabında geçtiği belirtilen "Trump, Ukrayna yardımını Joe Biden ve oğlu hakkındaki soruşturmalara bağladı." iddialarını yalanladı.

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu kabulünde Oval Ofis'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Dün Amerikan kamuoyunun gündemine düşen ve geniş şekilde tartışılan Bolton'ın kitabıyla ilgili haberler hakkındaki yorumu sorulan Trump, kitabın kopyasını henüz görmediğini söyledi. Trump, "Kitabın taslağını henüz görmedim ama orada söylenen şeyler doğru değil." değerlendirmesini yapmakla yetindi.

Konuyla ilgili Twitter hesabından da paylaşımda bulunan Trump, "John Bolton'a asla, 'Ukrayna yardımı Biden'lar dâhil Demokratlara yönelik soruşturmaya bağlı.' demedim. Kendisi görevden alındığı zaman da böyle bir şeyden bahsetmemişti. Eğer şimdi bunu söylüyorsa sadece kitabının satması içindir." ifadelerini kullandı.

New York Times gazetesi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın yeni çıkacak kitabında, Trump'ın siyasi rakibi Joe Biden ve oğluna yönelik soruşturma açılana kadar Ukrayna'ya askeri yardımı dondurmak istediğini yazdığını iddia etmişti.

Demokratlar, Bolton'ın Senato'da halen devam eden azil yargılamasında tanık olarak dinlenmesi gerektiği yönünde açıklamalar yaparken, Cumhuriyetçilerden ise karışık mesajlar gelmişti. Bazı Cumhuriyetçiler Bolton'ın kitabıyla ilgili haberlerin iddia olmaktan öte bir anlam taşımadığını savunmuş, bazıları ise Bolton'ın tanık olarak çağrılmasından yana olduklarını açıklamıştı.