Trump'ın yalanları dünyayı ikiye bölmek istiyor

Trump'ın yalanları dünyayı ikiye bölmek istiyor

Dünya Covid-19 pandemisi ile büyük mücadeleye girişmiş durumda. Bu virüs hakkında ilk uyarı, Çin tarafından 31 Aralık 2019'da yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve yabancı hükümetlere Wuhan şehrinde yeni bir patojenin tespit edildiğini ve bulaşıcı olma özelliği olduğu Çinli yetkililer tarafından bildirildi.

Sonraki haftalarda Çin makamları, bu yeni virüsün erken teşhis edilmesine olanak tanıyan araştırmalarının geliştirildiğini duyurdu. Aynı zamanda ülke, eşi benzeri görülmemiş bir karantina ve aldığı sert izolasyon önlemleri ile odak noktası haline gelmişti. Yaklaşık 1,4 milyar insanını evde tutmaya çalışırken, aynı zamanda yeterli gıda kaynağı ve ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine sahip olmalarını sağlamak için önemli çabalar sarf edildi.

Çin hastaneler inşa etti, milyonlarca yüz maskesi, koruyucu elbise, gözlük, mekanik respiratör üretti ve on binlerce doktor, hemşire, bilim insanı ve uzman personeli koronavirüs hastalarına destek sağlamak için harekete geçirdi.

Virüs birkaç hafta sonra İtalya, İspanya, İngiltere ve Fransa'da yayılmaya başladı. Ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve dünyanın geri kalanına ulaştı. Hiç kimse sorumlu bir şekilde bu bulaşmanın şaşırtıcı olduğunu ya da onları hazırlıksız yakaladığını iddia edemezdi.

Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Arjantin ve El Salvador dâhil olmak üzere bazı ülkeler Çin örneğini takip etti ve kendi stratejilerini tasarladı, ancak İngiltere, Brezilya ve ABD gibi ülkeler fazla bir şey yapmamaya karar verdi ve bulaşıcılığın yayılmasına izin verdi.

Çin krizin üstesinden gelme başarısını ve ekonomisini yeniden başlattığını açıkladıktan birkaç hafta sonra, Covid-19 ile ilgili kötü kararlar almış olan ülkeler, aşırı derecede enfeksiyon oranlarına ve Covid-19'dan çok sayıda ölüme sahipti.

Bu başarısızlık Çin ile bağdaştırabilir mi? Yoksa mantıksız olan beceriksiz bir liderin düzensiz davranışının bir sonucu mudur? Bir başkan nasıl vatandaşlarına hastalığı önlemek veya tedavi etmek için dezenfektan içmesini tavsiye eder?

TRUMP NE PLANLIYOR?

Gerçek şu ki, diğer ülkelerin virüsün gelişine hazırlanmak için yeterli zamanları vardı, özellikle Çin'in önlemlerinin, özellikle de karantina ve halk sağlığı sisteminin güçlendirilmesinin etkilerini ayrıntılı olarak bildikleri için daha fazla savunma sistemine sahip olabilirlerdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Covid-19 virüsünün ve yayılmasının Çin'in sorumluluğu olduğuna inanmayı amaçlayan, yavaş yavaş kasıtlı bir yalan planlayarak agresif bir tutum izledi.

Herhangi bir bilimsel kanıt veya DSÖ gibi yetkili kuruluşların desteği olmadan, Covid-19'un Çin'in işi olduğundan ve ülkenin bulaşıcılığın yayılmasını önleyebilecek hayati bilgiler gizlediğinden emin olduğunu iddia ediyor.

Böyle bir yalanı destekleyecek hiçbir kanıt yok. Ama Trump, bu yalanla ne arıyor?

2018 ve 2019'da Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşının ardından, şimdi Batı dünyasını Asya devine karşı çeviren yeni bir Soğuk Savaş başlatmaya çalışıyor. Covid-19'un neden olacağı etkilerin ancak tüm ülkeler arasındaki geniş ve yakın iş birliğiyle aşılabileceği açıktır.

Ancak Trump, iş birliği ve küresel mücadeleyi baltalayarak dünyayı ayrıştırmaya çalışıyor. Bu gerçekten utanç verici.

Kaynak: CGTN