Trump'ın virüse değil rakiplerine savaş açıyor

Trump'ın virüse değil rakiplerine savaş açıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni tip koronavirüs ile mücadelesine dair tarih kitapları sürekli olarak birbiri ile çatışacak. Benzer bir salgın tehlikesi durumunda tüm hükümetlerin "birleşik bir cephe" inşa etmesi beklenirken Amerika kendi içindeki kavgaya hapsoldu. Federal ve yerel yetkililer, üretimin ne zaman başlayacağı konusunda farklı görüşlere sahipler. Evde kalma emirleri hükümetin farklı dalları arasında uyum yok. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler birbirlerini ülkedeki halk sağlığı krizini derinleştirmekle suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, hem avcı hem de av olarak bu çatışmalara yabancı değil. ABD lideri 20 Haziran günü yaptığı Oklahoma'da yer alan Tulsa mitinginde yeni tip koronavirüs testlerini iki ucu keskin kılıca benzetti.

İKİ ÖNEMLİ İSİMDEN UYARILAR

Trump bir yandan daha az vaka çıkması için yetkililere "daha az test" yapma emri verirken diğer yandan gelen tepkiler üzerine ifadesini "Çocuk değilim." diyerek düzeltmeye çalıştı.  Washington Post yazarı Greg Sargent, Beyaz Saray yönetiminin şimdiye kadar on taneyi aşan kurumu yeni tip koronavirüs salgın gerekçesiyle suçladığını yazdı. Öyle gözüküyor şimdi salgın testleri de ABD liderinin hedef tahtasına oturdu.

Trump'ın ister kasıtlı isterse tesadüfen ettiği sözler kamu sağlığı konularındaki iki önemli aktör tarafından reddedildi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü ve yönetimin Koronavirüs Görev Gücü'nün en tanınan ismi olan Dr. Anthony Fauci, 23 Haziran'da Kongre'de "Daha fazla test yapacağız, daha az değil." ifadelerini kullandı. Bill Gates ise, artan enfeksiyonların test, temas izleme ve maske takma eksikliğinin bir sonucu olduğunu açıkladı. Gates, "Özellikle ABD, beklediğiniz liderlik mesajlarına veya koordinasyonuna sahip değil." dedi.

RAKAMLAR İKİYE KATLANDI

Ülkenin en önemli bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve 40 milyar dolarlık serveti ile salgınla mücadele etmek için eşi Melinda Gates iel harekete geçen Bill Gates'in aksine Trump, yeni tip koronavirüs testi yapan 13 merkeze ayırdığı fonları durdurdu. Bu merkezlerden yedisi büyük tehlike altındaki Teksas'da bulunuyor ve bölgede 14 Haziran'dan bu yana vaka sayısı ikiye katlandı.

Trump yeni tip koronavirüs konusunda kendi eylemlerinin dışında başkalarını suçladığı siyasi savaşın giderek hızlandırıyor. Bu savaş sadece rakiplerine karşı değil aynı zamanda kendi yönetimi altındaki ya da kamuoyuna karşı veriliyor.

TRUMP ANKETLERDE GERİYE DÜŞTÜ

Trump ilk kez Fauci ya da Gates gibi kişilerin tavsiyelerine kulak tıkıyor değil ve seçim süreci yaklaşırken ABD liderinin tavrını değiştirmesi beklenmiyor. New York Times ve Siena Koleji'nin 25 Temmuz'da açıkladığı ankete göre; Trump altı eyalette Demokrat rakibinin 11 puan gerisine düştü. Eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, benzer şekilde bağımsızlar arasında da 11 puan önde. Bu arada Trump'ın 2016 seçimlerini bu altı eyalet ile bağımsızların oyları ile kazandığını not etmek önemli.

Demokratların Trump'a karşı eleştirileri serleştikçe kararsız seçmeler kendisinden uzaklaşıyor. Trump'ın seçim stratejisi giderek kendi kitlesine dayanmaya başladı. Trump'ın yeni tip koronavirüse karşı savaşı ve verdiği savaşa karşı rakiplerin mücadelesi yükselerek devam edecek.

Amerika'da şimdiye kadar 2,4 milyon insan enfekte olurken 120 binden fazla kişi de salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Bu çatışma daha kaç insanın ölümüne neden olacak ve zarar daha ne kadar devam edecek? Başkanlık seçimlerine 130 gün kaldı. Bu soruların yanıtlarına ancak seçim günü geldiğinde yanıt bulabileceğiz.

Kaynak: CGTN