Trump'ın TikTok açıklamaları ABD'nin gerçek yüzünü ortaya koydu

Trump'ın TikTok açıklamaları ABD'nin gerçek yüzünü ortaya koydu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, cuma günü yaptığı açıklamada, TikTok'un yasaklanabileceğini söyledi. Bu açıklama TikTok'un Çinli ana şirketi Bytedance üzerinde Microsoft ile satış müzakereleri için daha fazla baskı yarattı.  Bu gerçekten ABD yüksek teknoloji şirketleriyle birlikte ABD hükümetinin TikTok'un yağmalanması olarak yorumlanabilir.

Ulusal güvenlik, dar anlamda, kesinlikle ABD için en önemli husus değildir. Washington'u gerçekten ilgilendiren gerçek konu, Huawei ve TikTok'un ABD'nin yüksek teknoloji hegemonyasına meydan okuma yeteneğidir. Bu aynı zamanda ulusal güvenlikse, ABD ulusal güvenliği hegemonya ile eş anlamlıdır.

ABD hükümetinin gösterdiği çirkinliği ve ilgili yüksek teknoloji devlerini açıkça görebiliyoruz. TikTok'un "en çok etkilediği" şirketlerden biri Facebook olmuştur. Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, TikTok'un ABD teknoloji endüstrisinden silinmesinin açık ve agresif destekçisi oldu.

İKİYÜZLÜ DAVRANIŞLAR

Facebook'u Çin pazarına sokmak için Çin tarafını övdükten sonra Zuckerberg, yüzünü tamamen değiştirdi. Kâr ahlakını bir kenara koymaya istekli olması ABD kapitalizminin gerçek yüzünü gösteriyor.

TikTok kullanıcılarının çoğu, Trump'ı sevmeyen ABD'li gençler. Haziran ayında yüzlerce genç TikTok kullanıcısı, Oklahoma'daki Trump mitingine bilet aldı ancak hiçbiri mitinge katılmayarak salonun boş kalmasını sağladı. Birçok analist, seçimden önce TikTok'u yasaklamanın Trump yönetimi için çekici bir fikir olduğuna inanıyor.

Çin, ABD yüksek teknoloji şirketleri ile iş yapmaktan korkmuyor. Çin hükümetinin talebi, Çin'de yaptıkları şeyin Çin yasalarına uyması gerektiğidir. Çin yasalarına uymayı reddeden bazı ABD şirketleri oldu. Google'ın Çin pazarında bir pozisyonu vardı. Kendisi on yıl önce Çin'den çekilirken, diğer şirketler ABD'de Çin pazarı için özel versiyonlarını tasarlamaya çalıştıklarında şirketleri Çin'e yalakalık yapmakla suçladı.

TIKTOK HANGİ ABD YASASINI İHLAL ETTİ?

TikTok, ABD'de ABD yasalarına tam olarak uyum sağlar ve Çin versiyonu Douyin'den tamamen farklıdır. Çin anakarasındaki kullanıcılar, sözde büyük güvenlik duvarını atlasalar bile TikTok'a kaydolamazlar. TikTok, ABD yasalarını ihlal etmez. ABD yasaları ile tam iş birliği halinde çalışır.

ABD, TikTok'un kendi ulusal güvenliğini tehdit ettiğini iddia ediyor, tıpkı Huawei'in Çin hükümeti için istihbarat topladığı temelsiz suçlaması gibi. Bunlar tamamen varsayımsal ve somut delile dayanmayan suçlamalar. Bu tutum, Çin'in Facebook ve Twitter'ın orijinal sürümlerinin Çin'e girmesine izin vermesini ve Çin yasalarına uygun olarak çalışmasını gerektirmesini reddetmesinden temel olarak farklı bir duruma sahip.

ABD TikTok'u yasaklamak istiyor. Fakat TikTok hangi ABD yasasını ihlal etti? Hangi ABD düzenlemeleri ile iş birliği yapmadı? ABD'nin TikTok'a karşı suçlamada ne tür bir somut delil dayanağı var? Kapatma kararı haydut bir hükümetin barbarca eylemidir. Hegemonyayı sürdürmek için ortaya koyulan bir dramdır. ABD, mutlak merkez olduğu yüksek teknolojili bir dünya düzenini sağlamlaştırmaya çalışıyor.

Kaynak: Global Times