Trump'ın söylemleri FED raporu ile çelişiyor

Trump'ın söylemleri FED raporu ile çelişiyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Çin mallarına yüzde 25 oranında gümrük vergisi uyguladıktan sonra ek tarifeler getirme konusunda ısrarcı tutumlar sergiliyor.

Pazartesi günü yayımlanan ABD Merkez Bankası (FED) raporunda, ABD'ye ihraç edilen Çin mallarında yüzde 2 ila yüzde 25 arasında düşüş olduğu aktarıldı. Bu düşüşün arkasında ABD'nin ticaret savaşlarının getirdiği ağır vergilendirmeler yatıyor. Düşüş sadece ABD ve Çin değil küresel ekonomi içinde bir tehdit oluşturuyor. Piyasada oluşan açığın ise Amerikan halkına yüklenecek bir cari açık oluşturacağı aşikâr.

Çin, uzun zamandan beri, ticaret korumacılığının ve tarife savaşlarının kategorik olarak "yönelimli ve kısa görüşlü" politikalar olduğunu dünya toplumuna açıkça anlatmıştır. Tarih, bu girişimlerin iki ucu keskin bir kılıç olduğunu ve rakibin çıkarlarını önemsemediğini taktirde kendisine zarar vereceğini birçok kez ortaya koydu. Raporda ilgi çekici bir diğer ayrıntı ise, Çin süren ticaret savaşlarının ABD ekonomisi için 40 milyar dolardan fazla bir fatura çıkaracağı yönündeki satırlar oldu.

Vergiler özellikle Amerikan orta sınıfının ve yoksulluk çeken hane halklarının ekonomik yükünü artırdı. Sermaye sahipleri Trump'ın politikasını bir fırsata çevirmek için destekliyor olabilir ancak piyasadaki etkileri ABD tüketici endekslerini değiştirecek etkiye sahip.

ABD'nin ekonomik büyümesi giderek düşüyor ve ABD' ekonomisi uçurum kenarında sallanıyor. Yüzde 3,1 olan ilk çeyrek büyümesi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,2, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 1,9'luk büyümeye kaydetti. Beklenen 2020 büyüme hedefleri ise daha düşük.

Eğer Trump yönetimi inatla korumacılığın peşinden koşmayı seçerse ve yüksek tarifeleri geri almayı reddederse, milyonlarca ton soya fasulyesi, sığır eti, domuz eti, tavuk, meyve ve fındık ihraç eden çok sayıda Amerikan çiftçisinin yok oluşu ile karşılaşabilir. ABD, Çin pazarına ihracat yapıyor ve ticaret savaşı daha uzun sürerse, kalıcı zararları ABD ekonomisinde derin yaralar bırakabilir.

Kaynak: Global Times