Trump'ın imzası Çin-ABD ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Trump'ın imzası Çin-ABD ilişkilerini nasıl etkileyecek?

Çin Hong Kong ve Makao Çalışmalar Birliği Başkanı Tang Fei, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi ve Senatosu tarafından kabul edilen, Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısının ABD Başkanı Donald Trump tarafından kabul edilmesi halinde neler olabileceğin, Global Times gazetesine değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi ve Senatosu tarafından kabul edilen, "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı" Başkan Donald Trump'ın imzası ardından yürürlüğe girmeyi bekliyor.

Tasarı, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hong Kong yetkililerine bazı durumlarda yaptırım uygulanmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca, Hong Kong'a tanınan serbest ticaret bölgesi statüsünün kaldırılması mümkün oluyor. Böyle bir yasa Çin ve Hong Kong ile beraber ABD'ye de zarar verecektir.

ABD'nin iki yasama organında da ortak bir oylama kararının çıkması nadirdir. En son ortak karar 1941'de Pearl Harbor'a yapılan saldırı ardından Japonya'ya savaş ilan etme kararında çıkmıştı. Bu karar, neredeyse tüm ABD politikacılarının Çin'e karşı ön yargı ve nefret beslediği anlamına geliyor.

OBAMA İLE OLUŞTURULAN ALTYAPI

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın iki dönemlik görev süreci boyunca, Çin'e karşı saldırgan tutumlar çeşitli düşünce kuruluşları tarafından oluşturuluyordu. Fakat, Çin'in kendileri için stratejik bir güvenlik sorunu olmadığını düşünüyorlardı. Çin'in ordusu ve ekonomisi kısa süre içerisinde hıza gelişti ancak, siyasi alanda ABD'nin beklediği gibi liberalleşme ve demokratikleşme olmadı. Bu yüzden Washington, Beijing'in artan gücünü tehdit olarak yorumluyor.

Obama yönetimi sırasında dizayn edilen bazı politika ve stratejiler, Asya-Pasifik politikasını yeniden dengeleme yoluna soktu. Güney Çin Denizi ve Taiwan Boğazı'nda askeri misyonları artırmak ve Güney Kore'de THAAD sistemi inşa etmek gibi Çin'i içeren birçok proje hazırlandı.

Mevcut Trump yönetimi, Çin'e karşı bir ticaret savaşı başlatarak olayları somut boyuta taşıdı. Trump, popülizmi ve ABD medya kuruluşları Çin hakkındaki önyargılı raporlarını artırırken, ABD seçmenleri Çin'i tehdit olarak görmeye başladı.

Son olaylardan anlaşılıyor ki, ABD Hong Kong'da sözde demokrasi ve insan hakları ile ilgilenmiyor. Tasarının amacı Çin'i hedef almak. Washington, Hong Kong üzerinden Çin'in egemenliğini tehdit etmek amacıyla Hong Kong'da yasasından umut bekliyor.