Trump'ın imzası boş bir hayali temsil ediyor

Trump'ın imzası boş bir hayali temsil ediyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, çarşamba günü Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası'nı imzaladı. Bu ABD'nin Çin içişlerine doğrudan karışması anlamına geliyor.

Çin'in bir parçası olan Hong Kong, ülke yönetiminde yüksek dereceli özerkliğe sahiptir. Hong Kong üzerinde herhangi bir yetkisi olmayan Washington'ın son adımı Beijing'in politikalarını etkileme ve kendi eylemlerini meşrulaştırma çabası taşıyor.  Çin'in ABD seçimlerine müdahale etmek için harekete geçtiğini ya da Avustralya'daki bir etnik guruba nasıl davranılması gerektiğine dair bir siyaset kabul ettiğini düşünün. Buna tepki nasıl olurdu?

YASAYA YANIT TAVİZSİZ DURUŞ OLACAK

Ortaya çıkan durum elbette Çin'e gerekçe sunma ancak Çin ve Amerika arasındaki ilişkilerde de rasyonel olunmalı ve Hong Kong halkının ABD tarafınca yanlış düşünmesinin önüne geçilmelidir. Öyle gözüküyor ki, Washington Hong Kong üzerinden Beijing'e stratejik baskı uygulama kararında. Gereksiz bir hisse kapılan kimi Hong Konglular ise Amerika sayesinde yasaları değiştirebileceğini ve Bejing'in baskı karşısında geri atacağını düşünüyor.

Çin'in kendisine dönük adımlara vereceği yanıt "Bir Ülke İki Sistem" prensibini güçlendirmek, radikal eylemcilerin genel oy hakkı taleplerini reddetmek ve ABD'nin manipüle etmeye çalıştığı yüksek dereceli özerklik kavramına açıklık getirmektir.

RADİKALLER İLE AYNI ODADA BULUNMAYACAĞIZ

Hong Konglu radikaller ve Amerikan hükümetine bu konuda iletişime geçecek bir zemin hazırlamamalıyız. Birlikte hareket ederlerse faturayı da birlikte ödeyeceklerdir lakin Beijing'e baskı kurma hayallerine asla izin verilmemelidir.

Hong Kong toplumu kendisine karşı atılan adımlara karşı koyacak kadar güçlüdür ancak ABD'nin hamlelerine destek verilirse bu kentin iş atmosferine zarar verecektir. Zira kentte ticaret kurallarını Washington belirleyecek hukuksal bir düzleme sahip değil. Hong Kong toplumu anavatanın desteğine alıp çok çalıştığı sürece hiçbir dış güç onun kaderini etkileyemez.

ALTIMIZI OYANLAR HESAP VERECEK

Öte yandan Amerika'nın yasası kendisi ile iş birliği yapmayan Hong Kongluları da tehdit ediyor. Farkı düşünen insanların baskı altına alınması şüphesiz ki kentteki kutuplaşmayı artıracaktır. Hong Kong'da dayanışmayı korumanın tek yolu ABD'nin provokasyonlarına direnirken daha fazla insanın muhalefete geçmesini önlemektir. ABD ile iş birliği yapan güçlere karşı mücadele çabaları artırılmalı ve ilgili yasalar iyileştirilmelidir.  Hainlerin baskın olmasına ve vatanseverlerin acı çekmesine izin vermenin gerekçesi yoktur.

"Bir ülke iki sistem" prensibinin ve Çin'in bağımsız anayasal düzenlemesinin korunması için Çin anakarası ve Hong Kong toplumu teyakkuz halinde olmalı, birlikte çalışmalıdır. "Bir ülke iki sistem" ilkesinin altını oyan herkes ağır bedeller ödeyecektir.

Kaynak: Global Times