Trump'ın DSÖ kararına içeriden tepki yağıyor

Trump'ın DSÖ kararına içeriden tepki yağıyor

Amerikalı üst düzey Cumhuriyetçi Senatör, ülkenin lideri Donald Trump'ın Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) ayrılması sert sözlerle eleştirerek atılan adımın Covid-19 aşısının gelişimini tehlikeye atabileceğini dile getirdi.

Senato'nun Sağlık Komitesi Başkanı Lamar Alexander R-Tenn, Beyaz Saray'ın salı günü Kongre'yi resmen bilgilendirmesinin ardından yaptığı açıklamada "Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) üyelikten çekilmesi diğer şeylerin yanı sıra vatandaşlarımızın ve dünyadaki diğer insanların ihtiyaç duyduğu aşıların geliştirilmesinde gerekli olan klinik araştırmaları zora sokabilir." ifadesini kullandı. Senatör Alexandar ayrıca DSÖ'den çekilmenin ABD'nin yeni tip koronavirüs ve diğer hastalıkların yayılmasına karşı diğer ülkelerle iş birliğini zorlaştıracağını belirterek "Yönetimin DSÖ'nün reformları için özel önerileri varsa bunları Kongre'ye sunmalı ve birlikte çalışmalıyız." dedi.

DSÖ'nün salgını ele alırken hatalar yapmış olabileceğini söyleyen Alexander buna karşın kurumun performansının inceleneceği zaman için "Krizin aşılmasından sonra, tam ortasıyken değil." mesajını paylaştı.

ABD BORÇLARINI ÖDEYECEK Mİ?

Beyaz Saray, Kongre'ye ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ABD'nin örgütle ilişkisini sonlandıracağını bildirerek süreci salı günü resmen başlattı. Washington yönetiminin DSÖ'den çekilme kararı salgının dünyayı esir aldığı ve ABD'nin birçok eyaletinde vaka sayılarının artmasına rağmen geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, çarşamba günü yaptığı açıklamada "DSÖ'nün küresel bir pandeminin yayılmasını önleme misyonunu yetine getiremediğini" söyledi. Trump yönetiminin bir yol boyunca kuruma aidatları ve kalan borçları ödeyip ödemeyeceği noktasında açıklama yapmaktan kaçınan Pompeo "Kongre ile tahsis edilen fonlar üzerinde çalışacağız. Bu işi doğru bir şekilde halledeceğiz ama başkan tarihsel olarak yetersiz ve temel işlevini yerine getiremeyen bu örgütün şemsiyesi altına girmeyeceğimizi açıkça belirtti." değerlendirmesinde bulundu.

BIDEN GERİ KATILMA SÖZÜ VERDİ

Demokratlar ve küresel sağlık uzmanları ise Trump'ın aldığı kararı kınadılar. Demokrat başkan adayı Joe Biden, kasım seçimlerinde zafer elde etmesi durumunda DSÖ'ye hemen katılacakların bildirdi.

Biden sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "Başkan olarak ilk günümde DSÖ'ye tekrar katılacağım ve dünya sahnesindeki liderliğimizi yeniden kazanacağım." diye yazdı.

Kaynak: USA Today