Trump'ın DSÖ kararı ABD'de sert tepki görüyor

Trump'ın DSÖ kararı ABD'de sert tepki görüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın dün ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkilerini sonlandırma kararı alması, Amerikan siyasetçileri ve uzmanlarından sert tepki aldı.

ABD Senatosu'ndaki Demokrat Partili azınlık grubu lideri Chuck Schumer sosyal medya hesabında, ABD'de Covid-19 salgını nedeniyle ölenlerin sayısının 100 bini aştığını ve bu sayının hâlâ artmakta olduğunu, 40 milyon kişi işsizlik yardımına başvururken, Trump'ın ise sadece bir günah keçisi bulmakla ilgilendiğini ifade etti.

Demokrat Parti Batı Virginia Senatörü Joe Manchin ise konuya ilişkin açıklamasında, bütün dünyanın Covid-19 pandemisiyle mücadele ettiğine işaret etti. ABD'nin bu virüsü tek başına yok edemeyeceğine dikkat çeken Manchin, DSÖ'den çekilme girişiminin çok ihtiyatsız olduğunu belirtti. Manchin, Trump'a kararını yeniden düşünme çağrısında bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) eski Direktörü Dr. Tom Frieden ise, ABD'nin DSÖ'ye yaptığı bu "ihanet" ile ABD'nin ve hatta bütün dünyanın daha güvensiz hale geleceğini belirtti.

Georgetown Üniversitesinden Küresel Sağlık Hukuku Profesörü Lawrence Gostin de, DSÖ bütün dünyayı birleştirmeye çalışırken ABD yönetiminin uluslararası iş birliğini bozduğunu ve bunun çok sorumsuz bir eylem olduğunu dile getirdi. Gostin, Trump'ın kararının ABD'de ve hatta bütün dünyada daha fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açacağı uyarısında bulundu.