Trump yönetimi büyük bir çaresizlik içinde

Trump yönetimi büyük bir çaresizlik içinde

Küresel salgında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi ve Kongresi Çin ile potansiyel olarak yıkıcı ve tam ölçekli bir çatışmaya girmeye çalışıyor.

Bugün Washington'daki atmosfer, altı yıl önceki histeriyi titizlikle anımsatıyor. 2014 yılında, demokratik olarak seçilmiş Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in, Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından devrilmek istemişti. ABD ardından Rusya'yı şeytanlaştırmak için acele bir politika izlemişti. Şimdi aynı oyunu Çin'e karşı yapıyorlar.

Amerikalılar, Çin'in virüsün yayılmasını durdurmak ve büyük ölçüde kontrol altına almak için aldığı önlemleri incelemeliydi. Bunun yerine, ABD'de Çin'in tedbirlerinin zalimce, demokratik ve totaliter olduklarını iddia eden söylemler yer aldı. ABD'de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, ortak yarar için birlikte çalışmak yerine birbirlerini suçluyorlar. ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Cumhuriyetçi Parti, ABD'yi Çin ile bir çarpışma rotasına itmek için koronavirüs pandemisinin yarattığı korku ve karışıklığı kullanmaya çalışıyor.

OLAYLAR BÜYÜYECEK

ABD başkanının salgın patlak vermeden önce kabul ettiği gibi, Çin ve ABD ekonomik olarak birbirine bağımlı. Ancak bugün çok daha kötü bir şey görülüyor. ABD Kongresi'nde kaçınılmaz bir şekilde ilerleyen yasa tasarıları, 2014 yılında Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar gibi Çin'i baskı altına almak ve sakatlamak için tasarlandı. Geçerlerse, ABD-Çin "Soğuk Savaşını" kaçınılmaz kılar, Pasifik ilişkilerini yok eder ve çok daha kötü bir senaryolara yol açar.

ABD ortaya çıkardığı bazı yalanlar ve bahaneler ile Covid-19 salgınında gösterdiği başarısızlıkları kapatmak istiyor. Bu durumu abartarak Çin'i yargılamaya dahi kalkıştılar. Bu durum ABD hegemonyasının yargısal kibrinin daha da açığa çıkmasına sebep oldu.

Hong Kong'da yaşanan şiddet olayları ABD'nin desteği ile sürerken, Çin'in yasal olarak bunu engellemek istemesi büyük bir tepki ile karşılandı. Egemen bir devlet olarak Çin Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde "Bir Ülke İki Sistem" ilkesini korumakla mükelleftir. Bu adımda atılacak her adım yasal yollar üzerinden olacaktır.

Fakat ABD bununla sınırlı kalmayıp Çin'e karşı kamu öfkesini artırmak için elinden geleni yapıyor. Koronavirüs salgını konusunda kamuoyunu yönlendirmeye çalıştıkları strateji, çaresiz bir yöntemdir. Bu çaresizlik birçok hayatı tehlikeye atıyor ve küresel barışı tehdit ediyor.

Kaynak: China Daily