Trump yanlılarından Twitter'da yanlış bilgilendirme

Trump yanlılarından Twitter'da yanlış bilgilendirme

Avustralya Enstitüsü'nün Sorumlu Teknoloji Merkezi tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Covid-19 ile ilgili yanlış bilgiler Trump yanlısı, QAnon (aşırı sağcı komplo teorileri hareketi) veya Cumhuriyetçi bot'lar (Bot takipçi, bilgisayar yazılımları aracılığıyla oluşturulan ve gerçek kullanıcılar tarafından –genellikle- kullanılmayan, takipçi ve etkileşim oranını arttırmak amacıyla kullanılan hesaplardır) tarafından diğer kaynaklara göre daha fazla yayılma olasılığına sahip.

Koronavirüs pandemisinin Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ve dünyanın geri kalanına yayıldığı mart ayı sonlarında, Queensland Teknoloji Üniversitesi'nden iki araştırmacı Timothy Graham ve Axel Bruns, koronavirüs ile ilgili 2,6 milyon tweet ve 25,5 milyon retweeti analiz etti. Uzmanlar, araştırma sonucunda koronavirüs ile ilgili paylaşılan yanlış bilgilerin bot (robot) olmaları muhtemel hesaplardan yapıldığını gördü.

ABD'Yİ SARAN BİR GARİP KOMPLO TEORİSİ: "QANON HAREKETİ"

Araştırmacılar, Covid-19'un Çin tarafından tasarlanan bir biyolojik silah olduğu komplo teorisini teşvik etmek için koordineli çalışıldığını tespit ederek aralarında 4 bin 125 bağlantı bulunan 2 bin 903 hesaplı bir ortak retweet ağı belirlediler. Bu ağda, araştırmacılar kendilerini Trump yanlısı ve Cumhuriyetçi olarak tanımlayan veya Trump yanlısı QAnon komplo teorisi ile ilişkilendiren 28 ila 30 hesap kümesi buldular.

TRUMP YANLILARINDAN TWİTTER'DA YANLIŞ BİLGİLENDİRME

10 gün içinde biyolojik silah komplo teorisini öne süren 882 orijinal tweet görüldü, bunlar 18 bin 498 kez retweetlendi, 31 bin 783 kez beğenildi ve Twitter'da yaklaşık 5 milyon kez görüntülendi. Araştırmacılar, bot ağlarının etkisinin yanlış bilginin güçlendirilmesi olduğunu söyleyerek ilk mesajlarda yer alan yanlış ve dezenformasyonun artık sadece bot hesaplar ve koordineli olmayan yollarla hareket ettiği tespit edilebilecek diğer hesaplar tarafından değil, aynı zamanda gerçek kullanıcılar tarafından daha büyük ölçüde dağıtıldığı bilgisini paylaştılar.

TWITTER'DAN "BİLGİYİ DOĞRULAMA" ETİKETİ

ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre önce sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. Trump'ın bu adımı oldukça dikkat çekmişti. Twitter ise sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği "bilgiyi doğrulama" etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki "uzaktan oylama" konusunda attığı tweetlere de uyguladı. Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile itham etmişti. Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakâr sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız." ifadesini kullanmıştı.

Sorumlu Teknoloji Merkezi Direktörü Peter Lewis, Twitter'ın bilgiyi doğrulamasının Trump'ı kontrol etmek adına iyi bir başlangıç ​​olduğunu ancak yanlış bilginin yayılmasını durdurmak için bot ağlara da yapılması gerekenler olduğunu belirtti. Raporu hazırlayan uzmanlar, araştırmada Twitter'a odaklandıklarını ancak bot benzeri aktivitenin Twitter ile sınırlı olmadığını ve Facebook gibi diğer platformlarda da bulunduğunu kaydettiler.

Facebook'ta da bazı yasaklamalar oldu fakat Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook'un "gerçeğin hakemi" olmaması gerektiğini söyleyerek Twitter'a benzer şekilde kontrol etme mekanizması kullanmayacaklarını bildirdi.

Kaynak: The Guardian