Trump, Halkbank'a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istedi

Trump, Halkbank'a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine, ABD Hazine Bakanlığı ile Adalet Bakanlığından dolandırıcılık ve kara para aklamayla suçlanan Halkbank'a yönelik olası yaptırımların etkilerinin incelenmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak Oregon Senatörü Ron Wyden, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Türk yetkililerle 2017'den bu yana yedi toplantı gerçekleştirdiğini belirtirken, neler konuşulduğu ile ilgili detay vermedi. 

Bloomberg News, ekim ayındaki haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Halkbank'a suçlamada bulunulmaması için ABD Başkanı Trump'a girişimlerde bulunduğunu belirtmişti. Trump ise Erdoğan'la nisan ayında yaptıkları telefon görüşmesinin ardından Mnuchin ve Başsavcı William Barr'ı konuyu incelemeleri için görevlendirdi. Bu çağrının ardından Halkbank'a karşı birkaç ay boyunca bir işlem yapılmamış, daha sonra ABD'li savcılar dolandırıcılık, kara para aklama ve ABD'nin İran'a yönelik ambargosunun delinmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Kaynak: Bloomberg HT