Trump elinde yeni bir bataklık bulabilir

Trump elinde yeni bir bataklık bulabilir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasında haftalardır devam eden kriz sona erdi ama sonuçları devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın Amerikan üslerine füzeli saldırısı sonrası tansiyonu yükseltmekten kaçınsa da Washington ve Tahran arasındaki ilişki tek taraflı yaptırımlar ve İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesi sonrasında yeni bir evreye geçti.

İran'ın etkin olduğu Suriye ve Yemen'de yaşananlar bunun son örneğini oluşturuyor. Yemen'deki sallantıdaki ateşkes Husi güçlerinin Suuudi Arabistan destekli koalisyon güçlerine yaptığı operasyonla sona ererken, Suriye'de ise ordu ve İran destekli gruplar İdlib'e doğru ilerliyor.

TRUMP NÜKLEER ANLAŞMADAN NEDEN ÇEKİLDİ?

ABD ve İran arasında kriz birkaç hafta öncesine kadar iki ülke bağlamında olarak ele alınırken artık Orta Doğu genelinde oluşan dramatik bir tablo ile karşı karşıyayız. Trump yönetimi İran'la varılan nükleer anlaşmadan şartlar ihlal edildiği için değil, Washington'da şahinler ve İsrail gibi müttefikleri İran'ın bölgesel amaçlarına çok yaklaştığını düşündüğü için ayrıldı. Böylelikle Batı, Suudi Arabistan ve İsrail gibi bölgesel ortakları ile Tahran'ı kuşatma çalışmalarına hız verdi.

Süreç böyle devam ederken İran ise bölgesel etkisini genişletmek adına Şii gruplara desteğini esirgemedi. Trump verdiği kararlarla durumun çatışmaya dönüşmesini engellese de bölgedeki Şii grupların öfkesini derinden hissediyor.

PERDE ARKASI DİPLOMASİ İŞLEMELİ

Suriye'de yaşanan gelişmeler ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun da tepkisini çekti. Pompeo, Rusya ve İran'ı İdlib'deki ateşkesi bilinçli bir biçimde ihlal etmekle suçladı. Gerilimin gölgesinde terör örgütü IŞİD de Irak'taki varlığına güç katmaya devam ediyor.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesiyle bölgede yeni bir paradigmanın oluştuğunu söylemek mümkün. Trump'ın suikast kararı bölgeye şok dalgası gönderirken İran da tek taraflı yaptırımlara karşı Washington üzerindeki baskıyı artırmanın yollarını arıyor.

Suriye ve Yemen'de artık yeniden ateşkesi ve barışı tesis etmenin yolları aranmalı. Diğer yandan Washington ve Tahran arasında perde gerisinde diplomasiyi işletmenin gerektiği ortada. Aksi takdirde Trump ellerinde yeni bir Orta Doğu bataklığı bulabilir.

Kaynak: CGTN/ Tom Fowdy İngiliz Siyasetçi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı