“Trump, duymaz uydurur”

“Trump, duymaz uydurur”

Washington'ın Beijing karşıtı suçlamaları çarşamba günü zirve yaptı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, dizi halinde başladığı sosyal medya iletilerinden birinde "Çin'de kimileri aklını yitirmiş." ifadesini kullandı. Doğrudan isim vermeyen Trump, "Yüz binlerce insanı öldüren virüs konusunda Çin'den başka herkesi suçlayan bir açıklama yayımladılar." diye yazdı.

Kamuoyunun konuya açıklık getirmesi taleplerinden sonra Trump, bu ifadeleri bir Çinli sözcünün söylediğini iddia etti ancak bunun hangi sözcü olduğunu belirtme ihtiyacı duymadı. Çarşamba günü açıklama yapan iki sözcü vardı. Bunlardan ilki 13. Çin Siyasi Halk Danışma Konferansı Sözcüsü Guo Wemin, ikincisi ise Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijan oldu.

Her iki sözcünün açıklamaları da internette mevcuttur. Birisi yeni tip koronavirüs konusunda Çin'in dışında herkesi suçlayabilen ahmakça açıklama bulabilir mi? Elbette böyle bir şey söz konusu değil. Trump yönetimi artık suçu başkasına atma konusunda daha ileri gidemez. Başkalarını temelsizce suçlarken kendileri masum ve haklı gibi davranıyorlar.

TEK SUÇLU AMERİKAN YÖNETİMİ

ABD'de yeni tip koronavirüs nedeniyle şimdiye kadar 93 binin üzerinde kişi yaşamını yitirdi ve ne yazık ki bu sayı daha da artacak. Bu tablo nedeniyle sorgulanması gereken tek aktör egemen bir devlet olan ABD'nin kendisidir. Buna karşın Trump yönetimi yeni tip koronavirüsle mücadeledeki başarısızlığını örtmek için Çin Halk Cumhuriyeti'ni ve Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) günah keçisi ilan etmeye çalışıyor. Bu durum dahi Amerikan yönetiminin yetersizliğinin bir başka göstergesi.

Trump'ın çarşamba günü paylaştığı sosyal medya iletileri basit bir oyun. "Çin'de kimilerinin aklını yitirdiğini" savunan Trump böylelikle ABD Kongresi'ne sunulan 20 sayfalık Çin raporunun zeminin hazırladı. Trump'ın ifadelerine paralel olarak açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Çin'i "zalim" olarak tanımladı. Bu hamlelerin zamanlama açısından birbiriyle bağlantılı olduğu su götürmez bir gerçek.

UTANÇ VERİCİ OLABİLİR

Yeniden seçilmeyi hararetli bir şekilde arzulayan Trump'ın ekibi Çin ile uzun bir süreci kapsayacak düşmanlık limanına demir atmak istiyor. ABD lideri Çin'in Joe Biden'a seçimlerde umutsuzca mahkûm olduğunu iddia ederek algı yaratmaya çalışıyor.

Utanmazca eylemler siyasi çıkar uğruna Çin ve Amerika arasındaki ihtilafları derinleştiriyor. Amerika'nın adımları sadece Çin'in çıkarlarına zarar vermek kalmaz aynı zamanda dünyanın istikrarını da tehlikeye atar. Trump yönetimi Demokrat rakiplerini yenmek için Çin kartını kullanmak istiyor.

ABD'deki başkanlık seçimleri yeni tip koronavirüse karşı küresel mücadeleyi zora soktu. Avrupa tarihinde barış ve düzeni yerle bir eden seçimler olmuştu. Umarız insanlık benzer bir hatayı ABD seçimlerinde tekrarlamaz.

Kaynak: Global Times