Trump 3 gün bile sabredemedi

Trump 3 gün bile sabredemedi

Hong Kong isyancıları ve polisi sözde "demokratik" Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Minneapolis'teki kaosla nasıl başa çıktığını izlemelidir.

Polisin şiddetli müdahalesinin ardından Afrika kökenli Amerikalı Geroge Floyd'u hayatını trajik biçimde kaybetti ve Minneapolis'teki öfkeli eylemciler kentin polis binasını kuşattılar. Bu bölgede daha sonra bir yangın meydana geldi.

ARKA ARKAYA TEHDİT SIRALADI

ABD Başkanı Donald Trump, olaylar sonrasında tedirgin olmaya başladı ve cuma günü sabahın erken saatlerinde sosyal medya üzerinden protestocuları işaret ederek "Geri çekilmezlerse bunun gerçekleşmesini izleyemem." ifadelerini kullandı. Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey'e "şehir kontrol altına alması" talimatını veren Trump, işin "doğru yapılmaması" halinde diğer seçecek olarak Ulusal Muhafızları kente gönderebileceği mesajını verdi. "Yağma başlarsa atışlar başlar." diyen Trump, Minnesota Valisi Tim Walz ile konuştuğunu ve kendisine "ordunun onunla birlikte olduğunu söylediğini" aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ise perşembe günü yaptığı açıklamada, yıllardan beri silahsız birçok Afrika kökenli Amerikalı'nın polis tarafından öldürülmesini kınadı. Bachalet, ABD makamlarının bu tür cinayetleri durdurmak ve adaletin tesis edilmesini sağlamak için ciddi adımlar atması gerektiğini söyledi.

TRUMP 3 GÜN DAYANAMADI

Amerika'da çoğu zayıf, yaşlı, fakir ve azınlıklardan olan 100 bin kişi yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. George Floyd'un ölümü Amerika'daki eşitsizliğin yaygınlığını başka bir perspektiften kanıtlıyor. Cuma günü sosyal medya üzerinden "Sekreter Pompeo, lütfen tıpkı Hong Kong'da yaptığınız gibi Minneapolis'in öfkeli halkı ile yan yana durun." diye yazdım.

ABD siyasi seçkinleri her yönden sert görünüyor. Hong Kong'un ayaklanmalarını doğrudan alkışladılar ve onlara demokrasinin "güzel bir görüntüsü" adını verdiler. Hong Kong'daki kaos bir yıldan fazla sürdü ve askeri güçler gönderilmedi. Buna karşın, Minnesota'da sadece üç günlük bir kaostan sonra, Donald Trump üstü kapalı biçimde askeri kuvvetleri harekete geçirmekle ve silahlı güç kullanmakla tehdit etti.

Bu, Amerika'daki eşitsizliğin ve çifte standarttın bir başka örneği.

Amerika, sana ne diyebilirim…

Kaynak: Global Times Gene Yayın Yönetmeni Hu Xijin