TikTok'un yağmalanmasına duvar çekildi

TikTok'un yağmalanmasına duvar çekildi

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, salı günü yayımladığı haberde Çin'in yapay zekâ teknolojisi ihracatına getirdiği yeni kısıtlamaların TikTok'un Amerika'ya satışını engellediğini belirtti.

Çin cuma günü ihracatı yasaklanan veya kısıtlanan teknolojilerin 2008 versiyon kataloğunda revizyona gittiğinden ötürü kimileri ByteDance çatısı altında bulunan TikTok'un eline yeni bir pazarlık kozu geçtiğini ve kararın aslında şirketin zorlanmasını önlemek amacıyla alındığını düşünüyor. Bu tip analizler ilk etapta makul görünmesine rağmen dar bir bakış açısının ürünü olduğu da ortada.

BEYAZ SARAY İLE İŞ TUTAN SERMAYE

Çin hükümeti doğal olarak Çin işletmelerinin denizaşırı çıkarlarını koruma sorumluluğunu taşımaktadır. Böylesine bir sorumluluk Çin'in ulusal egemenliğinin doğasında bulunmaktadır. TikTok örneğinde görüldüğü üzere Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı uluslararası kurallara uyarak rekabet sahnesinde öne çıkan Çinli şirketleri hoş karışamıyor.

Çinli kimi uzmanların belirttiği üzere Washington yönetim TikTok'u her alanda sıkıştırmak için "ulusal güvenlik endişelerini" bahane etti. Avrupa ve ABD'li sermaye grupları ile Facebook gibi şirketler de kısa video paylaşım platformu olan TikTok'u yağmalamak için Beyaz Saray yönetimi ile utanmazca iş birliği yapıyorlar.

YAĞMACILIK ZİHİNİYETİ

TikTok'u ulusal güvenlik tehdidi olarak göstererek yangından mal kaçırırcasına yağmalamak niyetinde olduklarını gizlemiyorlar. Bu çok çirkin yağma, ABD ve Batı'nın kendisinden olmayanlara karşı neler yapabileceklerini kanıtlıyor. Yabancı şirketler ama özellikle de Çin gibi yeni küreselleşen ülkeler için bunlar kısa vadede şok edici zorluklardır. Batılı hükümetlerin, sermaye gruplarıyla iş birliği içinde Batılı olmayan ülkeleri piyasa odaklı olmayan yöntemlerle yağmalama hamleleri bir tür "boyut küçültme saldırısı" olarak yorumlanabilir.

Bu tür bir şoka sadece ABD ve Batı'nın egemenliğine boyun eğmeyen ve onunla rekabet edebilecek egemen devletler meydan okuyabilir. Çin hükümeti de bu bağlamda kendi meşru denizaşırı haklarını korumak için revizyona gitmiştir.

ÇİN SADECE EŞİTLİK İSTİYOR

Çin'in katalog revizyonunun doğal ve savunma amaçlı bir hareket olduğunu belirtmekte fayda var. Bunun dışında Çin'in reform ve dışa açılımının derinleşerek devam ettiği ülkenin tüm pratiklerinde açıkça görülmekte. Kısacası Çin, şirketlerine eşit koruma, saygı ve nezaketle davranılmasını ve kendisinin yabancı firmalar için temin ettiği gibi aynı kalitede çalışma ortamının sağlanmasını talep ediyor.

Çin'in kataloğu revize etmesi, hükümetin yönetim becerisini geliştirmesi adına önemli bir hamledir. Revizyon, yönetimin Çinli işletmeleri küreselleşmeye teşvik etmek için kendinden emin ve güçlü bir duruş benimseyeceğini göstermektedir. Sonuç olarak Çin yönetiminin revizyonu, refahı artıracak ve insanlığın ortak gelecek topluluğu hedefine daha büyük katkılar sağlayacaktır.

Kaynak: Global Times