Ticaret savaşları, teknolojik savaşlara mı dönüşecek?

Ticaret savaşları, teknolojik savaşlara mı dönüşecek?

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ticaret gerilimleri şimdilik rahatlamış gibi görünse de teknolojik rekabetin 2020 yılında yeni anlaşmazlıkları tetiklemesi muhtemel.

ABD Başkanı Donald Trump cuma günü 1,4 trilyon dolarlık hükümet harcama tasarısı imzaladı. Bu tasarıda ABD'deki çoğu araştırma kurumuna fazladan bütçe ayrılması dikkat çekiyor. Bu kurumların çoğunluğunu bilim ve teknoloji şirketleri oluşturuyor. Özellikle, Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin bütçesi yüzde 7 artarak 41,7 milyar dolara yükselirken, Ulusal Bilim Vakfı'nın bütçesi yüzde 2,5 artarak 8,28 milyar dolara yükseldi. Enerji Bakanlığı Bilim Ofisi'nin bütçesi ise yüzde 6,3 artarak 7 milyar dolara ulaştı.

DEMOKRATLAR VE CUMHURİYETÇİLER TEKNOLOJİYİ GELİŞTİRMEDE HEMFİKİR

Demokratlar, Cumhuriyetçiler ve Beyaz Saray arasındaki askeri harcamalar konusundaki anlaşmazlıklara rağmen, bilimsel ve teknolojik ilerlemelere verilen desteği artırmaya yönelik tutumların ortak görüşe sahip olması dikkat çekici. Bu, belli bir dereceye kadar, ABD'de uzun vadede Çin'e karşı ileri teknoloji rekabetini hızlandırma konusunda bir fikir birliği oluştuğunu gösteriyor.

Çin, 5G teknolojisinde ABD'nin önünde yer alıyor, ancak ABD diğer gelişmekte olan ülkelerin Çin'in 5G teknolojisini kullanmaması için elinden gelen her yolu deniyor.

ABD ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞIYOR

Geçen yıl, Trump yönetiminin, ulusal güvenlik riskleri nedeniyle, dünyanın en büyük 5G ekipman tedarikçisi olan Huawei'ye ambargo uygulaması bu durumu en iyi açıklayan örnek. Ulusal güvenlik risklerini nasıl etkilediği konusunda ortada herhangi bir somut delili olmayan ABD kendi 5G teknolojisini geliştirmek için zaman kazanmaya çalışıyor.

Eski ABD Hazine Bakanı Hank Paulson, ABD'nin hâlâ 5G ekipmanlarında yerli üreticiye sahip olmadığını belirterek, acil bir yerli üretici ihtiyacı olduğunu dile getirmişti. ABD'li telekomünikasyon firmaları T-Mobile ve Sprint arasındaki birleşme, 5G dağıtımında Çin ile rekabet etmenin kaçınılmaz bir yolu olarak ortaya çıktı.

Kaynak: Global Times