Ticaret savaşları dünya ekonomisini nasıl şekillendiriyor?

Ticaret savaşları dünya ekonomisini nasıl şekillendiriyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında son iki yıldır devam eden ticaret savaşları eşi görülmemiş bir korumacılığı ortaya çıkardı. ABD ticaret politikasının Huawei gibi şirketleri yaptırımlar uygulaması ticaret savaşlarının alanını genişletti.

Baştan beri, ekonomik silahlarla savaşan ABD, ekonomik ve finansal piyasa görünümünü temel olarak Çin'e dayandırıyor.

BEYAZ SARAY TİCARET SAVAŞLARINI NEDEN UZATIYOR?

Çin, kendi adına, ticaret savaşını bitirmekten başka bir şey istemez. Çin'deki politika çok farklı olabilir, ancak Çin yönetimi, egemenliğin temel ilkeleri ve ulusal çıkarlardan asla taviz veremez. Aynı zamanda, ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskılar bu ilkelerden vazgeçileceği anlamına gelmez.

Donald Trump yönetimi, yaklaşan 2020 seçimlerinde Çin politikasını malzeme olarak kullanmak istiyor ancak umduğunu bulamayacak.

Sonuç olarak, her iki ülkenin de politik hesabı, olabilir ama söz konusu ticari anlaşmazlığın sona ermesi gerekiyor. Diğer komplikasyonların ortaya çıkma riski her zaman var. En azından şimdilik, ticaret savaşlarının sonlanması için olumlu adımların atılmasında fayda var.

ABD'NİN TİCARET AÇIĞI YURT İÇİ TASARRUFLARIN DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Ticaretin saptırılması tamamen farklı bir konudur. Uzun zamandır tartışıldığı gibi, ikili ticaret çatışmaları, çok taraflı dengesizlikleri çözmek için hiçbir işe yaramıyor. Amerika'nın federal bütçe açığının artık kontrolden çıkması, yurt içi tasarruflarda derin bir zararı ortaya çıkardı. Bu nedenle ABD'li tüketicilere uygulanan zamların çoğunun, Çin ile olan ticaret açığından kaynaklandığını söylemek mümkün. Ortaya çıkan bu açığın, ticaret savaşları ile başladığını göz önünde tutarsak, söz konusu ticaret savaşlarından ABD'nin kendisi en fazla zarar gören kesim olarak öne çıkıyor.

Mevcut savaşta ateşkes, sadece piyasalara nefes aldıracaktır. Uzun vadeli bir stratejik çerçeveden yoksun olan ABD bu konuda endişelenmeli. Sun Tzu'nun Savaş Sanatı kitabında dediği gibi, "Stratejiniz derin ve geniş kapsamlı olduğunda, savaşmadan önce bile kazanabilirsiniz."

Kaynak: China Daily / Yale Üniversitesi Eski Rektörü Stephen S. Roach