“Ticaret anlaşması konusunda Trump ile mutabakata vardık”

“Ticaret anlaşması konusunda Trump ile mutabakata vardık”

Fransa'nın Biarritz kentinde düzenlenen G7 Zirvesi'nde, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump arasındaki ikili görüşmenin sonucunda, Japonya ile ABD arasında eylülde ticaret anlaşması imzalanması ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ile ilişkilerde iş birliğinin önemi gibi konularda mutabakat sağlandı.

Abe, iki ülke ekonomisi için de çok büyük bir artı olacağını kaydettiği ticaret anlaşmasının parçası olarak ABD'den ilave mısır satın alınacağını belirtti.

Eylül sonunda düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu öncesinde anlaşmanın gerçekleşmesini hedeflediklerini belirten Abe, anlaşmaya dair son ayrıntıların da o zamana kadar tamamlanacağını aktardı.

Abe ayrıca, dün Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi'ne iki kısa menzilli füze fırlatan KDHC'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal ettiğini anımsatarak, Trump'la Kore Cumhuriyeti ile KDHC konusunda iş birliği yapılması konusunda da mutabakata vardıklarını söyledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye