Tıbbi malzemeler taşıyan China Express, Wuhan'dan hareket etti

Tıbbi malzemeler taşıyan China Express, Wuhan'dan hareket etti

Covid-19 salgınıyla mücadelede elzem malzemeleri taşıyan Çin-Avrupa treni (China Express) Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gitmek üzere Wuhan'dan yola çıktı.

Çin'in Wuhan şehrinin Wujiashan istasyonundan yerel saatle 10.00'da ayrılan tren, salgınla mücadelede kullanılacak 3 bin 500 metreküp ve 294 ton tıbbi malzeme taşıyor.

Maske, koruyucu giysi, gözlük ve tıbbi ekipman olmak üzere 50 konteyner malzeme taşıyan China Express'in 18 günde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a ulaşması bekleniyor.

China Express Wuhan, 28 Mart'ta olağan işleyişine yeniden dönmesinden bu yana 15 sefer gerçekleştirdi ve bu seferlerle Avrupa ülkelerine bin 366 standart konteyner mal taşındı.

Wuhan'dan yola çıkan China Express tren seferleri, uluslararası endüstriyel tedarik zincirinin açılması, Hubei eyaleti ile çevre bölgelerdeki dış ticaret işletmelerinin üretime yeniden başlamasına yardımcı olma ve uluslararası alanda yürütülen salgını önleme iş birliğine katkı sunma gibi konularda önemli rol oynuyor.

China Express tren seferleriyle geçen iki ay içinde Avrupa'ya toplam 3 bin 142 ton salgınla mücadelede elzem malzeme gönderildi.