“Terörle mücadelede çifte standart uygulanmamalı”

“Terörle mücadelede çifte standart uygulanmamalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, terörle mücadelenin dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı ortak sınamalardan biri olduğunu ve terörle mücadelede çifte standart uygulanmaması gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük olağan basın toplantısında, İngiltere'nin başkenti Londra'da 29 Kasım'da meydana gelen terör saldırısına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hua, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara şifa dileklerinde bulunarak, İngiliz polisinin aldığı kararlı önlemlere anlayış gösterdiklerini ve önlemleri desteklediklerini belirtti.

Hua ayrıca, terörle mücadelenin dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı ortak sınamalardan biri olduğunun ve terörle mücadelede çifte standart uygulanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Hua, "Birçok insan herhalde benim gibi düşünüyordur; söz konusu terör saldırısı Çin'de yaşansaydı İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) basın kuruşları olayı nasıl değerlendirecekti? Daha önceki deneyimlere göre, herhalde katili baskı gören ve isyan etmek zorunda kalan bir 'savaşçı' olarak güzelleştirecek ve polislerin silah kullanarak katili yakın mesafeden öldürmesini de 'aşırı şiddet kullanımı' olarak nitelendirecekti." dedi.

Hua, bütün bunların, terörle mücadelenin dünya ülkelerinin karşı karşıya kaldığı ortak bir sınama olduğunu ve terörle mücadelede çifte standart uygulanmaması gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı.